Kalcule

Kalkulačka BMI

Zjistěte, jak odhadnout svůj BMI pomocí naší snadno použitelné kalkulačky. Pochopte, co se skrývá za tímto důležitým ukazatelem vašeho zdraví.

Co je to BMI?

Každý je zvědavý na svůj index tělesné hmotnosti (BMI). Výpočet bmi je naštěstí poměrně snadný a lze jej provést během několika minut. Tento výpočet, který lze provést online nebo pomocí kalkulačky, využívá vaši hmotnost a výšku k určení, zda se nacházíte v rozmezí, nad nebo pod zdravou hodnotou bmi.

Online kalkulačky bmi, jako je ta naše výše, umožňují rychlý výpočet bmi v pohodlí domova. Po zjištění bmi je důležité vzít v úvahu věk, svalovou hmotu a další zdravotní problémy, které mohou údaj bmi zkreslit, když zvažujete, zda je bmi ve zdravém rozmezí, či nikoli.

Znalost vašeho bmi vám dokonce pomůže naplánovat zdravý jídelníček a fitness režim, který je šitý na míru právě vám!

Rozsah BMI

BMI Kategorie
< 15 Velmi silná podváha
15 - 16 Velmi nízká hmotnost
16 - 18.5 Podváha
18.5 - 25 Normální (zdravá hmotnost)
25- 30 Nadváha
30 - 35 Třída obezity I (mírná obezita)
35 - 40 Třída obezity II (těžká obezita)
> 40 Třída obezity III (velmi těžká obezita)

BMI a jeho spolehlivost

Index tělesné hmotnosti (BMI) se stal široce používaným ukazatelem pro určení úrovně zdraví člověka. Někteří odborníci však zpochybňují jeho přesnost jako účinného měřítka dobrého zdravotního stavu. Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí BMI nezohledňuje faktory, jako je svalová hmota nebo individuální složení těla, což znamená, že u fyzicky zdatných lidí může vykazovat falešně negativní hodnoty. Stejně tak může selhat při identifikaci osob s nebezpečnou hladinou tělesného tuku.

Z těchto důvodů kritici tvrdí, že udávaná hodnota bmi by neměla být brána jako jediné měřítko zdravé hmotnosti u dospělých. Proto by se na bmi nemělo spoléhat jako na definitivní ukazatel zdraví; místo toho by se mělo používat v kombinaci s dalšími ukazateli, jako je obvod pasu, krevní tlak a hladina cholesterolu.

Pokud chcete získat spolehlivější odpověď na otázku, jaká je vaše hmotnost, doporučujeme vám navštívit lékaře, který pravděpodobně provede individuálnější posouzení.

Výpočet BMI

BMI je matematický vzorec, který vydělí výšku člověka čtvercem délky jeho těla v metrech (kg/m2) a získá číslo BMI.
Normální hodnota BMI se pohybuje mezi 18,5 a 25. To znamená, že osoba je v rozmezí normální hmotnosti vzhledem ke své výšce.