Kalcule

Kalkulator BMI

Dowiedz się, jak oszacować swój wskaźnik BMI za pomocą naszego łatwego w użyciu kalkulatora. Zrozum naukę stojącą za tym ważnym miernikiem Twojego zdrowia.

Co to jest BMI?

Każdy z nas jest ciekawy swojego wskaźnika masy ciała(BMI). Na szczęście obliczenie BMI jest stosunkowo łatwe i można je wykonać w kilka minut. Obliczenia te, które można wykonać online lub za pomocą kalkulatora, wykorzystują Twoją wagę i wzrost, aby określić, czy jesteś w, powyżej lub poniżej zdrowego zakresu dla bmi.

Kalkulatory bmi online, takie jak nasz powyżej, ułatwiają szybkie obliczenie bmi w zaciszu własnego domu. Po uzyskaniu bmi, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wiek, masę mięśniową i wszelkie inne problemy zdrowotne, które mogą przekrzywić odczyt bmi przy rozważaniu, czy bmi jest w zdrowym zakresie, czy nie.

Znając swoje bmi może nawet pomóc zaplanować zdrową dietę i rutynę fitness, która jest dostosowana specjalnie dla Ciebie!

Zakres BMI

BMI Kategoria
< 15 Bardzo poważna niedowaga
15 - 16 Bardzo niska waga
16 - 18.5 Niedowaga
18.5 - 25 Normalna (zdrowa waga)
25- 30 Nadwaga
30 - 35 Klasa otyłości I (lekka otyłość)
35 - 40 Klasa otyłości II (ciężka otyłość)
> 40 Klasa otyłości III (bardzo ciężka otyłość)

BMI i jego wiarygodność

Wskaźnik masy ciała (BMI) stał się powszechnie stosowaną metryką określającą poziom zdrowia danej osoby. Jednak niektórzy eksperci kwestionują jego dokładność jako skutecznej miary dobrego samopoczucia. Według Centers for Disease Control and Prevention, BMI nie uwzględnia takich czynników jak masa mięśniowa czy indywidualny skład ciała, co oznacza, że może dawać fałszywie negatywne odczyty osobom sprawnym fizycznie. Podobnie może nie zidentyfikować osób z niebezpiecznym poziomem tkanki tłuszczowej.

Z tych powodów krytycy twierdzą, że podane bmi nie powinno być traktowane jako jedyna miara zdrowej wagi u dorosłych. W związku z tym, nie należy polegać na bmi jako ostatecznym wskaźniku zdrowia; zamiast tego, powinien być stosowany w połączeniu z innymi metrykami, takimi jak obwód talii, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.

Jeśli chcesz uzyskać bardziej wiarygodną odpowiedź na temat swojej wagi, radzimy udać się do lekarza, ponieważ najprawdopodobniej dokona on bardziej indywidualnej oceny.

Obliczanie BMI

BMI to wzór matematyczny, który dzieli wzrost danej osoby przez kwadrat długości jej ciała w metrach (kg/m2), aby otrzymać liczbę BMI.
Normalny wskaźnik BMI mieści się w przedziale od 18,5 do 25. Oznacza to, że dana osoba mieści się w normalnym zakresie wagi dla swojego wzrostu.