Kalcule

Kalkulačka BMI

Naučte sa odhadnúť svoj BMI pomocou našej ľahko použiteľnej kalkulačky. Pochopte, čo sa skrýva za týmto dôležitým ukazovateľom vášho zdravia.

Čo je BMI?

Každý je zvedavý na svoj index telesnej hmotnosti (BMI). Výpočet bmi je našťastie pomerne jednoduchý a dá sa vykonať za niekoľko minút. Tento výpočet, ktorý možno vykonať online alebo pomocou kalkulačky, využíva vašu hmotnosť a výšku na určenie, či sa nachádzate v rámci, nad alebo pod zdravým rozpätím pre bmi.

Online kalkulačky bmi, ako je tá naša, vám uľahčia rýchly výpočet bmi v pohodlí domova. Keď už máte bmi, je dôležité zohľadniť vek, svalovú hmotu a akékoľvek iné zdravotné problémy, ktoré môžu skresliť údaj bmi, keď zvažujete, či je bmi v zdravých medziach alebo nie.

Znalosť vášho bmi vám dokonca môže pomôcť naplánovať zdravú stravu a fitness rutinu, ktorá je prispôsobená špeciálne pre vás!

Rozsah BMI

BMI Kategória
< 15 Veľmi silná podváha
15 - 16 Veľmi nízka hmotnosť
16 - 18.5 Podváha
18.5 - 25 Normálna (zdravá hmotnosť)
25- 30 Nadváha
30 - 35 Trieda obezity I (mierna obezita)
35 - 40 Trieda obezity II (ťažká obezita)
> 40 Trieda obezity III (veľmi ťažká obezita)

BMI a jeho spoľahlivosť

Index telesnej hmotnosti (BMI) sa stal všeobecne používaným ukazovateľom na určenie úrovne zdravia človeka. Niektorí odborníci však spochybňujú jeho presnosť ako účinného meradla blahobytu. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb BMI nezohľadňuje faktory, ako je svalová hmota alebo individuálne zloženie tela, čo znamená, že môže poskytovať falošne negatívne údaje fyzicky zdatným ľuďom. Rovnako môže zlyhať pri identifikácii ľudí s nebezpečnou úrovňou telesného tuku.

Z týchto dôvodov kritici tvrdia, že uvedená hodnota bmi by sa nemala považovať za jediné meradlo zdravej hmotnosti u dospelých. Preto by sa na bmi nemalo spoliehať ako na definitívny ukazovateľ zdravia; namiesto toho by sa malo používať v kombinácii s inými ukazovateľmi, ako je obvod pása, krvný tlak a hladina cholesterolu.

Ak chcete získať spoľahlivejšiu odpoveď na otázku o vašej hmotnosti, odporúčame vám navštíviť lekára, ktorý ju s najväčšou pravdepodobnosťou posúdi individuálnejšie.

Výpočet BMI

BMI je matematický vzorec, ktorý vydelí výšku človeka štvorcom dĺžky jeho tela v metroch (kg/m2), čím sa získa číslo BMI.
Normálny BMI sa pohybuje medzi 18,5 a 25. To znamená, že osoba je v normálnom hmotnostnom rozmedzí pre svoju výšku.