Kalkulačka BMI

Čo je BMI?

Každý je zvedavý na svoj index telesnej hmotnosti (BMI). Výpočet bmi je našťastie pomerne jednoduchý a dá sa vykonať za niekoľko minút. Tento výpočet, ktorý možno vykonať online alebo pomocou kalkulačky, využíva vašu hmotnosť a výšku na určenie, či sa nachádzate v rámci, nad alebo pod zdravým rozpätím pre bmi.

Online kalkulačky bmi, ako je tá naša, vám uľahčia rýchly výpočet bmi v pohodlí domova. Keď už máte bmi, je dôležité zohľadniť vek, svalovú hmotu a akékoľvek iné zdravotné problémy, ktoré môžu skresliť údaj bmi, keď zvažujete, či je bmi v zdravých medziach alebo nie.

Znalosť vášho bmi vám dokonca môže pomôcť naplánovať zdravú stravu a fitness rutinu, ktorá je prispôsobená špeciálne pre vás!

Rozsah BMI

BMI Kategória
< 15 Veľmi silná podváha
15 - 16 Veľmi nízka hmotnosť
16 - 18.5 Podváha
18.5 - 25 Normálna (zdravá hmotnosť)
25- 30 Nadváha
30 - 35 Trieda obezity I (mierna obezita)
35 - 40 Trieda obezity II (ťažká obezita)
> 40 Trieda obezity III (veľmi ťažká obezita)

BMI a jeho spoľahlivosť

Index telesnej hmotnosti (BMI) sa stal všeobecne používaným ukazovateľom na určenie úrovne zdravia človeka. Niektorí odborníci však spochybňujú jeho presnosť ako účinného meradla blahobytu. Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb BMI nezohľadňuje faktory, ako je svalová hmota alebo individuálne zloženie tela, čo znamená, že môže poskytovať falošne negatívne údaje fyzicky zdatným ľuďom. Rovnako môže zlyhať pri identifikácii ľudí s nebezpečnou úrovňou telesného tuku.

Z týchto dôvodov kritici tvrdia, že uvedená hodnota bmi by sa nemala považovať za jediné meradlo zdravej hmotnosti u dospelých. Preto by sa na bmi nemalo spoliehať ako na definitívny ukazovateľ zdravia; namiesto toho by sa malo používať v kombinácii s inými ukazovateľmi, ako je obvod pása, krvný tlak a hladina cholesterolu.

Ak chcete získať spoľahlivejšiu odpoveď na otázku o vašej hmotnosti, odporúčame vám navštíviť lekára, ktorý ju s najväčšou pravdepodobnosťou posúdi individuálnejšie.

Výpočet BMI

BMI je matematický vzorec, ktorý vydelí výšku človeka štvorcom dĺžky jeho tela v metroch (kg/m2), čím sa získa číslo BMI.
Normálny BMI sa pohybuje medzi 18,5 a 25. To znamená, že osoba je v normálnom hmotnostnom rozmedzí pre svoju výšku.