Kalkulačka kalorií

Obsah

Kalorie

Kolik kalorií potřebuji při cvičení? Jaké jsou mé kalorické potřeby pro hubnutí a přibírání na váze? Liší se kalorická potřeba u mužů a žen? Na tyto otázky vám odpoví naše kalkulačka.

Kalorie nejsou špatné, jsou něčím, co potřebujeme k životu a dobrému pocitu, jsou mírou energetického obsahu potravin. Stejně jako u většiny věcí v životě platí, že nejlepší je střídmost, příliš nízký nebo příliš vysoký příjem kalorií nakonec vede ke zdravotním problémům.

Muž potřebuje k udržení zdravé hmotnosti v průměru 2500 kcal denně, což odpovídá přibližně 2000 kcal/den u ženy. Na to, kolik kalorií potřebujete, má vliv několik faktorů, například věk, pohlaví, geny, hmotnost a úroveň aktivity.

Vzhledem k tomu, že jedna kalorie se technicky rovná jiné kalorii, jsou některé potraviny lepší a výživnější než jiné.
Počítání kalorií se tedy může vyplatit, stejně důležité však může být zaměřit se na kvalitu potravin, které jíte. Potraviny s vysokým obsahem cukru, jako jsou nealkoholické nápoje, zmrzlina, sladkosti, nebo potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků, jako jsou sýry, čokoláda, smetana, uzeniny a slanina, jsou kalorické potraviny, známé také jako prázdné kalorie, kterým byste se měli vyhýbat. Místo toho se snažte vyhledávat potraviny, které jsou výživné, jako je zelenina, ovoce, ořechy, fazole, ryby nebo celozrnné výrobky.

Jaký je váš cíl?

Bez ohledu na to, kterou z diet si vyberete, vše se odvíjí od spotřeby kalorií oproti jejich příjmu. Jinými slovy, musíte se naučit vyváženě jíst méně kalorií, než spálíte, pokud chcete zhubnout, nebo více kalorií, pokud chcete přibrat.

Snížení příjmu kalorií asi o 500 kalorií denně obvykle odpovídá zhubnutí asi 450 gramů týdně. Bohužel při hubnutí se málokdy ztrácí pouze tuk, ale kombinace tuku, vody a libové tkáně.

Udržování hmotnosti

Pokud si chcete svou hmotnost udržet, musíte vyvážit příjem a spotřebu kalorií.
A nezapomeňte, že pokud jste v daný den více nebo méně aktivní, budete muset svůj kalorický příjem upravit.

Udržování hmotnosti

Nejdůležitější součástí každého programu hubnutí je vaše schopnost jej dodržovat.
Chcete-li dosáhnout kalorického deficitu, musíte jednoduše zjistit, kolik kalorií obvykle přijímáte, a pak je snížit.
Ke snížení může dojít buď spalováním většího množství kalorií prostřednictvím cvičení, nebo změnou jídelníčku.

Je na vás, abyste našli způsob, který vám bude vyhovovat.
Některé příklady, které může většina lidí udělat pro snížení příjmu kalorií, jsou tyto: vybírat si výživnější potraviny, jako je kořenová zelenina, bobulovité ovoce, zelenina, ryby a luštěniny, a snažit se snížit množství zpracovaných potravin, které jíte, pít více vody, chodit na procházky a samozřejmě se vyhýbat sladkostem, chipsům a jiným pochutinám.

Přibírání na váze a budování svalové hmoty

Chcete-li dosáhnout zvýšení hmotnosti nebo budování svalové hmoty, musíte trvale dodávat více kalorií, než vaše tělo potřebuje. Vaše tělo si může vytvořit přibližně 100-250 gramů svalové hmoty týdně v závislosti na faktorech, jako jsou geny, věk, pohlaví a strava. Pokud je tedy váš kalorický nadbytek ve snaze vybudovat více svalů příliš vysoký, hrozí, že místo toho přiberete více tuku.

Nezapomeňte, že postupem času, jak se vám snad bude dařit přibírat na váze, budete samozřejmě muset zvýšit příjem kalorií, abyste mohli v přibírání pokračovat.

Počítání kalorií

Existuje mnoho lidí, kteří si dokáží udržet zdravou váhu, aniž by kdy počítali kalorie, ale pro mnoho dalších to může být důležitý nástroj při snaze dosáhnout svého váhového cíle, ať už jde o přibírání, nebo hubnutí. Prvním krokem k tomu, abyste se naučili počítat kalorie, je zjistit svůj doporučený kalorický příjem (použijte kalorickou kalkulačku).

Jakmile víte, kolik kalorií denně potřebujete, je jednoduše čas začít počítat kalorie ve všech potravinách, které konzumujete. Dobrým nápadem může být vyhledání aplikace, která vám s tím pomůže.