Výpočet maker

Sacharidy

Sacharidy mají horší pověst, než si zaslouží, zejména z hlediska hubnutí.
Mnohé diety doporučují vyhýbat se sacharidům co nejvíce pro úspěšné hubnutí, ale to je špatně, protože existují dobré i špatné sacharidy a zdravý příjem sacharidů je nejlepší způsob, jak tělo získává energii.

Tělo rozkládá sacharidy na glukózu neboli krevní cukr, který je naším hlavním zdrojem energie pro tělo i mysl.
Sacharidy jsou jednou ze tří makronutrientů, které potřebujeme k přežití, dalšími dvěma jsou tuky a bílkoviny.

Počet sacharidů ve stravě nebo v jídle není tak důležitý jako jejich druh.
Například sacharidy z ovoce, ořechů, celých zrn, semínek a quinoy jsou mnohem vhodnější než lehké pečivo, chipsy, těstoviny a snacky.

Nezdravé sacharidy jsou ty, které se často nacházejí ve zpracovaných a rafinovaných potravinách, tyto sacharidy se rychle tráví, což vede ke kolísání hladiny cukru v krvi a může zvyšovat riziko srdečních onemocnění a přibývání na váze.

Tuk ve stravě

Tuky mají špatnou pověst, která je z velké části nezasloužená, mimo jiné proto, že se jedná o makroživinu s nejvyšším obsahem kalorií a některé druhy tuků nám příliš neprospívají. Pokud se však dokážete zaměřit na odstranění špatných tuků ze svého jídelníčku a nahradit je nenasycenými tuky, je to důležitá součást zdravé stravy.
Existují tři různé druhy tuků, transmastné, nasycené a nenasycené.

Transmastné tuky

Těm bychom se měli co nejvíce vyhýbat, protože jsou pro zdraví nejhorším typem tuku, protože zvyšují hladinu špatného cholesterolu a snižují hladinu dobrého cholesterolu. Strava s vysokým obsahem transmastných tuků také zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Nasycené tuky

Nasycené tuky byly po desetiletí vykreslovány jako potenciálně zdraví nebezpečné, ale v posledních letech některé výzkumy poukazují na jejich zařazení do zdravé stravy. Jak je však uvedeno výše, toto téma je poněkud kontroverzní a pro jistotu je vhodné omezit příjem nasycených tuků.

Nenasycené tuky

Je známý jako dobrý tuk a měl by být součástí vašeho jídelníčku, abyste žili zdravě, protože může mimo jiné snižovat riziko srdečních onemocnění a snižovat hladinu cholesterolu. Kromě toho hrají nasycené tuky důležitou roli při zásobování těla energií a podpoře růstu buněk.

Protein

Kolik bílkovin potřebuji denně? jaká je moje potřeba bílkovin při hubnutí a přibírání na váze? potřebuji více bílkovin, když cvičím? Liší se potřeba bílkovin u mužů a žen? Na tyto otázky vám pomůže odpovědět kalkulačka.

Bílkoviny jsou často nazývány stavebními kameny svalů a jsou potřebné pro stavbu buněk, tvorbu enzymů a hormonů a také pro náš imunitní systém a protilátky. Bílkoviny také dodávají tkáním strukturu a stabilitu.

Strava bohatá na bílkoviny obsahuje mnoho různých typů aminokyselin, z nichž osm je pro nás lidi nezbytných, a to, že jsou nezbytné, znamená, že si je naše tělo nedokáže vytvořit samo, takže je nezbytné, abychom je získávali stravou.

Bílkoviny jsou důležitou součástí stravy a Severská výživová doporučení (NNR 2012) doporučují, aby 10-20 % kalorií, které přijímáme, pocházelo z bílkovin. To odpovídá nejméně 50-70 gramům bílkovin denně.
Toto číslo však může být výrazně ovlivněno vaší životní situací a úrovní aktivity.

Díky fyzické aktivitě budujete více svalů, což zvyšuje obrat bílkovin ve svalech.
Velmi náročné cvičení, zejména vytrvalostní sporty a silový trénink, také vede ke zvýšení odbourávání svalů a následné potřebě jejich "opravy".
Při cvičení je proto obzvláště důležité konzumovat bílkoviny.