Vypočítajte si makrá

Sacharidy

Sacharidy majú horšiu povesť, než si zaslúžia, najmä z hľadiska chudnutia.
Mnohé diéty obhajujú vyhýbanie sa sacharidom v čo najväčšej miere pre úspešné chudnutie, ale to je nesprávne, pretože existujú dobré aj zlé sacharidy a zdravý príjem sacharidov je najlepší spôsob, ako telo získava energiu.

Telo štiepi sacharidy na glukózu alebo krvný cukor, ktorý je naším hlavným zdrojom energie pre telo aj myseľ.
Sacharidy sú jednou z troch makroživín, ktoré potrebujeme na prežitie, ďalšie dve sú tuky a bielkoviny.

Počet sacharidov v strave alebo v jedle nie je taký dôležitý ako ich druh.
Napríklad sacharidy z ovocia, orechov, celozrnných výrobkov, semienok a quinoy sú oveľa lepšie ako ľahké pečivo, čipsy, cestoviny a pochutiny.

Nezdravé sacharidy sú tie, ktoré sa často nachádzajú v spracovaných a rafinovaných potravinách, tieto sacharidy sa rýchlo trávia, čo vedie ku kolísaniu hladiny cukru v krvi a môže zvýšiť riziko srdcových ochorení a priberania.

Diétne tuky

Tuky majú zlú povesť, ktorá je zväčša nezaslúžená, čiastočne preto, že sú makroživinou s najvyšším obsahom kalórií a niektoré druhy tukov nie sú pre nás také dobré. Ak sa však dokážete zamerať na odstránenie zlých tukov z vášho jedálnička a nahradiť ich nenasýtenými tukmi, je to dôležitá súčasť zdravej stravy.
Existujú tri rôzne typy tukov, transmastné tuky, nasýtené tuky a nenasýtené tuky.

Trans-tuky

Treba sa mu čo najviac vyhýbať, pretože je to najhorší typ tuku pre vaše zdravie, pretože zvyšuje zlý cholesterol a znižuje dobrý cholesterol. Strava s vysokým obsahom transmastných kyselín tiež zvyšuje riziko srdcových ochorení, mozgovej príhody a riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Nasýtený tuk

Nasýtené tuky boli celé desaťročia vykresľované ako potenciálne nebezpečné pre zdravie, ale v posledných rokoch niektoré výskumy poukazujú na ich zaradenie do zdravej stravy. Ako však bolo uvedené vyššie, táto téma je trochu kontroverzná a pre istotu by bolo rozumné znížiť príjem nasýtených tukov.

Nenasýtené tuky

Je známy ako dobrý tuk a mal by byť súčasťou vášho jedálnička, aby ste žili zdravo, pretože okrem iného môže znížiť riziko srdcových ochorení a znížiť hladinu cholesterolu. Nasýtené tuky okrem toho zohrávajú dôležitú úlohu pri dodávaní energie telu a podpore rastu buniek.

Proteín

Koľko bielkovín denne potrebujem? aká je moja potreba bielkovín pri chudnutí a priberaní? potrebujem viac bielkovín pri cvičení? Líšia sa požiadavky na bielkoviny u mužov a žien? Na tieto otázky vám pomôže odpovedať kalkulačka.

Bielkoviny sa často nazývajú stavebnými kameňmi svalov a sú potrebné na stavbu buniek a tvorbu enzýmov a hormónov, ako aj pre náš imunitný systém a protilátky. Bielkoviny tiež dodávajú tkanivám štruktúru a stabilitu.

Strava bohatá na bielkoviny obsahuje mnoho rôznych druhov aminokyselín, z ktorých osem je pre nás ľudí nevyhnutných, a to, že sú nevyhnutné, znamená, že si ich naše telo nedokáže vytvoriť samo, preto je nevyhnutné, aby sme ich získavali prostredníctvom stravy.

Bielkoviny sú dôležitou súčasťou stravy a v odporúčaniach pre severskú výživu (NNR 2012) sa odporúča, aby 10 až 20 % kalórií, ktoré prijímame, pochádzalo z bielkovín. To predstavuje aspoň 50-70 gramov bielkovín denne.
Toto číslo však môže byť výrazne ovplyvnené vašou životnou situáciou a úrovňou aktivity.

Vďaka fyzickej aktivite budujete viac svalov, čo zvyšuje obrat bielkovín vo svaloch.
Veľmi náročné cvičenie, najmä vytrvalostné športy a silový tréning, tiež vedie k zvýšenému odbúravaniu svalov a následnej potrebe ich "opravy".
Pri cvičení je preto obzvlášť dôležité konzumovať bielkoviny.