Aprēķiniet makroorganismus

Ogļhidrāti

Ogļhidrātiem ir sliktāka reputācija, nekā tie ir pelnījuši, īpaši no svara samazināšanas viedokļa.
Daudzas diētas iesaka pēc iespējas izvairīties no ogļhidrātiem, lai veiksmīgi zaudētu svaru, taču tas ir nepareizi, jo ir gan labi, gan slikti ogļhidrāti, un veselīga ogļhidrātu uzņemšana ir labākais veids, kā organisms iegūst enerģiju.

Organisms sašķeļ ogļhidrātus par glikozi jeb cukuru asinīs, kas ir mūsu galvenais enerģijas avots gan ķermenim, gan prātam.
Ogļhidrāti ir viens no trim makrouzturvielām, kas mums ir nepieciešamas izdzīvošanai; pārējās divas ir tauki un olbaltumvielas.

Ogļhidrātu daudzums uzturā vai maltītē nav tik svarīgs kā to veids.
Piemēram, ogļhidrāti, kas iegūti no augļiem, riekstiem, pilngraudu graudiem, sēklām un kvinojas, ir daudz labāki nekā viegla maize, čipsi, makaroni un uzkodas.

Neveselīgi ogļhidrāti ir tie, kas bieži sastopami pārstrādātos un rafinētos pārtikas produktos, šie ogļhidrāti ātri sagremojas, kas izraisa svārstīgu cukura līmeni asinīs un var palielināt sirds slimību un svara pieauguma risku.

Uztura tauki

Taukiem ir slikta reputācija, kas lielā mērā ir nepelnīta, daļēji tāpēc, ka tie ir makrouzturviela ar vislielāko kaloriju daudzumu, un daži tauku veidi mums nav tik labi. Taču, ja varat koncentrēties uz slikto tauku izņemšanu no uztura un to aizstāšanu ar nepiesātinātajiem taukiem, tā ir svarīga veselīga uztura sastāvdaļa.
Pastāv trīs dažādi tauku veidi - transtauki, piesātinātie tauki un nepiesātinātie tauki.

Trans tauki

No piesātinātajiem taukiem pēc iespējas jāizvairās, jo tie ir veselībai visnelabvēlīgākais tauku veids, jo paaugstina sliktā holesterīna līmeni un pazemina labā holesterīna līmeni. Uzturs ar augstu transtaukskābju saturu palielina arī sirds slimību, insulta un 2. tipa diabēta attīstības risku.

Piesātinātie tauki

Desmitiem gadu desmitu piesātinātie tauki tika uzskatīti par potenciāli veselībai bīstamiem, taču pēdējos gados daži pētījumi liecina par to iekļaušanu veselīgā uzturā. Tomēr, kā minēts iepriekš, šī tēma ir nedaudz pretrunīga, un, lai būtu drošībā, būtu lietderīgi samazināt piesātināto tauku patēriņu.

Nepiesātinātie tauki

Tie ir pazīstami kā labie tauki, un, lai dzīvotu veselīgi, tiem vajadzētu būt daļai no jūsu uztura, jo tie cita starpā var samazināt sirds slimību risku un pazemināt holesterīna līmeni. Turklāt piesātinātajiem taukiem ir svarīga nozīme organisma apgādē ar enerģiju un šūnu augšanas veicināšanā.

Olbaltumvielas

Cik daudz olbaltumvielu man nepieciešams dienā? kāda ir man vajadzīgā olbaltumvielu deva, lai zaudētu svaru un palielinātu svaru? vai man nepieciešams vairāk olbaltumvielu, kad es vingroju? Vai olbaltumvielu nepieciešamība vīriešiem un sievietēm atšķiras? Uz šiem jautājumiem jums var palīdzēt atbildēt kalkulators.

Olbaltumvielas bieži tiek dēvētas par muskuļu celtniecības sastāvdaļām, un tās ir nepieciešamas šūnu veidošanai, enzīmu un hormonu ražošanai, kā arī mūsu imūnsistēmai un antivielām. Olbaltumvielas arī nodrošina audu struktūru un stabilitāti.

Ar olbaltumvielām bagāts uzturs satur daudz dažādu aminoskābju, no kurām astoņas ir mums, cilvēkiem, neaizvietojamas, un tas, ka tās ir neaizvietojamas, nozīmē, ka mūsu organisms nespēj tās saražot pats, tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mēs tās saņemtu ar uzturu.

Olbaltumvielas ir svarīga uztura sastāvdaļa, un Ziemeļvalstu uztura ieteikumos (NNR 2012) ieteikts, ka 10-20 % no uzņemtajām kalorijām jāveido olbaltumvielām. Tas atbilst vismaz 50-70 gramiem olbaltumvielu dienā.
Tomēr šo skaitli var būtiski ietekmēt jūsu dzīves situācija un aktivitātes līmenis.

Fiziskās aktivitātes liek veidot vairāk muskuļu, kas palielina olbaltumvielu apriti muskuļos.
Ļoti smagas fiziskās slodzes, īpaši izturības sporta veidi un treniņi ar svaru, arī palielina muskuļu noārdīšanos un no tā izrietošo vajadzību pēc muskuļu "remonta".
Tāpēc ir īpaši svarīgi uzņemt olbaltumvielas, kad veicat fiziskus vingrinājumus.