Yağsız Vücut Kütlesi Hesaplayıcı

Yağsız vücut kütlesi nedir?

Yağsız vücut kütlesi, vücudunuzda hiç yağ bulunmaması durumunda vücudunuzun toplam ağırlığıdır. Organlarınızın, kemiklerinizin, kaslarınızın, kanınızın ve derinizin ağırlığını içerir. Temel olarak toplam ağırlığınızdan yağdan gelen ağırlığı çıkarırsanız yağsız vücut kütlenizi elde edersiniz.

Kilo vermeye çalışıyorsanız kas kütlenizi bilmek özellikle önemlidir. Yağsız vücut kütlenize bakarak ne kadar kas kaybettiğinizi izleyebilirsiniz.

Kas kütlenizi nasıl hesaplayacağınızı bilmek, ne kadar yağ kaybetmeniz gerektiğine ve bundan sonra vücut yağ oranınızın ne olacağına karar vermenize de yardımcı olacaktır.
Bunu bilmek, kilo vermek isteyenlerin kilo kaybını yalnızca yağdan sürdürmelerine yardımcı olabilir. Genel kilonuzu düşürürken yağsız vücut kütlenizi sabit tutabilirseniz, genellikle olduğu gibi kas veya kemik yoğunluğu değil, sadece yağ kaybettiğinizi bilirsiniz.

Çevre ölçümü nasıl yapılır

ABD Donanması yöntemini kullanarak vücut yağ yüzdesini hesaplamak için, erkekler için hem boyun hem de bel çevresi gereklidir; kadınların da kalça çevresini girmeleri gerekir.

Erkekler için beli göbek deliğinin etrafından yatay olarak ölçün, kadınlar en zayıf noktalarından ölçün. Güvenilir bir sonuç elde etmek için mide içeri doğru çekilmemelidir.

Boyun çevresini gırtlağın hemen altındaki bir noktadan ölçün. Dümdüz karşıya bakın. Mezurayı anatomik olarak mümkün olduğunca yataya yakın tutun.

Kadınlar için kalçayı en geniş noktadan yatay olarak ölçün.