Kalorijų ribojimo rizika

maistas ant lėkštės

Nuo seno teigiama, kad kalorijų ribojimas gerina sveikatą ir ilgaamžiškumą. Nors sumažinus suvartojamų kalorijų kiekį gali sumažėti svoris ir atsirasti kitų sveikatai naudingų veiksnių, ribojančios dietos gali kelti ir pavojų. Šiame straipsnyje bus išnagrinėti įrodymai, pagrindžiantys kalorijų ribojimo keliamus pavojus, ir pateiktos praktinės rekomendacijos tiems, kurie svarsto apie tokį būdą geresnei sveikatai pasiekti.

Įvadas į kalorijų ribojimą

Kalorijų ribojimas - tai dieta, kurios metu sumažinamas suvartojamų kalorijų kiekis, dažnai iki mažesnio lygio, nei rekomenduojama optimaliai sveikatai užtikrinti. Šis metodas pagrįstas idėja, kad sumažinus suvartojamų kalorijų kiekį sumažės svoris, pagerės medžiagų apykaita ir galiausiai pagerės sveikatos būklė.

Nors kalorijų ribojimas tiriamas jau daugelį metų, jo veiksmingumo įrodymai vis dar nevienareikšmiai. Kai kurie tyrimai parodė, kad apribojus kalorijų kiekį galima numesti svorio ir pagerinti medžiagų apykaitos rodiklius. Tuo tarpu kituose tyrimuose reikšmingos naudos nenustatyta.

Atsižvelgiant į šias prieštaringas išvadas, svarbu apsvarstyti galimą riziką, susijusią su kalorijų ribojimu, ypač kai jis taikomas ilgą laiką.

Galimas kalorijų ribojimo pavojus

Dėl kalorijų ribojimo gali kilti keletas galimų pavojų sveikatai, įskaitant maistinių medžiagų trūkumą, sumažėjusią raumenų masę ir sulėtėjusią medžiagų apykaitą.

Maistinių medžiagų trūkumas

Vienas iš pagrindinių pavojų, susijusių su kalorijų ribojimu, yra galimas maistinių medžiagų trūkumas. Taip yra todėl, kad ribojamosios dietos dažnai apriboja suvartojamų maisto produktų įvairovę ir kiekį, todėl trūksta pagrindinių maistinių medžiagų, reikalingų optimaliai sveikatai.

Pavyzdžiui, dėl ribotos mitybos gali būti nepakankamai suvartojama vitaminų ir mineralų, pavyzdžiui, B12, geležies, kalcio ir cinko. Tai gali neigiamai paveikti bendrą sveikatą, įskaitant sumažėjusį energijos kiekį, susilpnėjusią imuninę sistemą ir sutrikusią pažinimo funkciją.

Sumažėjusi raumenų masė

Kitas galimas kalorijų ribojimo pavojus - sumažėjusi raumenų masė. Taip atsitinka todėl, kad, sumažinus suvartojamų kalorijų kiekį, organizmas kaip energijos šaltinį gali naudoti raumeninį audinį, todėl mažėja raumenų masė. Sumažėjusi raumenų masė gali turėti neigiamos įtakos bendrai sveikatai, įskaitant sumažėjusią jėgą ir judrumą bei padidėjusią kritimų ir lūžių riziką vyresnio amžiaus žmonėms.

Sulėtėjusi medžiagų apykaita

Be to, įrodyta, kad kalorijų ribojimas sulėtina medžiagų apykaitą, nes organizmas stengiasi taupyti energiją, reaguodamas į sumažėjusį suvartojamų kalorijų kiekį. Dėl sulėtėjusios medžiagų apykaitos gali būti sunkiau ilgai išlaikyti sumažėjusį svorį ir netgi gali būti, kad svoris vėl bus priaugtas.

Išvada

Dėl kalorijų ribojimo gali sumažėti svoris ir atsirasti kitų sveikatai naudingų veiksnių. Vis dėlto svarbu atsižvelgti į galimą riziką, susijusią su ribojančiomis dietomis. Tai - maistinių medžiagų trūkumas, sumažėjusi raumenų masė ir sulėtėjusi medžiagų apykaita.

Jei ketinate riboti kalorijų kiekį, rekomenduojama bendradarbiauti su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju arba registruotu dietologu, kad jūsų mityba būtų subalansuota ir atitiktų visus jūsų mitybos poreikius. Be to, labai svarbu reguliariai stebėti savo sveikatą ir kūno sudėtį ir prireikus ją koreguoti.

Saugaus kalorijų ribojimo rekomendacijos

Jei ketinate riboti kalorijų kiekį, labai svarbu tai daryti saugiai ir racionaliai. Pateikiame keletą rekomendacijų, kaip sveikai sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį:

  • Bendradarbiaukite su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju arba registruotu dietologu, kad nustatytumėte tinkamą kalorijų kiekį, atitinkantį jūsų poreikius ir tikslus.
  • Daugiausia dėmesio skirkite maistinių medžiagų turinčiam maistui, pavyzdžiui, vaisiams ir daržovėms, liesiems baltymams ir neskaldytiems grūdams, o ne išbraukite visas maisto produktų grupes.
  • Įtraukite fizinį aktyvumą į savo kasdienybę, kad išsaugotumėte raumenų masę ir palaikytumėte medžiagų apykaitą.
  • Reguliariai stebėkite savo kūno sudėtį ir, jei reikia, koreguokite ją, kad sveikai ir tvariai pasiektumėte užsibrėžtus tikslus.
  • Venkite griežtų dietų, kai išbraukiamos ištisos maisto produktų grupės, nes dėl to gali trūkti maistinių medžiagų.
  • Apsvarstykite galimybę naudoti maisto žurnalą, kad galėtumėte stebėti suvartojamų kalorijų kiekį ir užtikrinti, jog patenkinsite maistinių medžiagų poreikius.
  • Kad organizmas prisitaikytų ir išvengtų nepageidaujamo šalutinio poveikio, mitybą keiskite palaipsniui, o ne drastiškai.

Svarbu prisiminti, kad nėra universalaus požiūrio į kalorijų ribojimą, ir tai, kas tinka vienam žmogui, gali netikti kitam. Labai svarbu įsiklausyti į savo organizmą ir koreguoti mitybą, kad užtikrintumėte, jog laikotės saugios ir subalansuotos dietos, atitinkančios jūsų poreikius ir tikslus.

Apibendrinant galima teigti, kad kalorijų ribojimas gali padėti numesti svorio ir būti naudingas sveikatai. Vis dėlto labai svarbu į tai žiūrėti saugiai ir ramiai. Bendradarbiaudami su sveikatos priežiūros paslaugų teikėju arba registruotu dietologu, daugiausia dėmesio skirdami maistinių medžiagų turintiems maisto produktams ir įtraukdami fizinį aktyvumą, galite sumažinti suvartojamų kalorijų kiekį, kad tai būtų naudinga jūsų sveikatai ir gerovei.

Parašė Elizabeth Liezel Elizabeth Liezel yra asmeninė trenerė ir fitneso instruktorė, įgijusi daktaro laipsnį Vidurio Tenesio valstybiniame universitete.

Susiję straipsniai