Ķermeņa sastāva izpratnes nozīme

Cilvēka anatomijas skelets

Ķermeņa sastāvs attiecas uz tauku, muskuļu, kaulu un ūdens daudzumu organismā. Tas ir būtisks vispārējās veselības un fiziskās sagatavotības aspekts. Izpratne par to var palīdzēt cilvēkiem pieņemt labākus lēmumus par uzturu, fiziskām aktivitātēm un dzīvesveidu. Šajā rakstā mēs sīkāk iepazīsimies ar ķermeņa kompozīciju, tās ietekmi uz veselību un precīziem mērījumiem.

Kas ir ķermeņa kompozīcija?

Ķermeņa sastāvs ir dažādu ķermeņa audu, tostarp tauku, muskuļu, kaulu un ūdens, proporcija. Tas ir precīzāks vispārējās veselības rādītājs nekā svars vai ĶMI, jo tajā ņem vērā tauku un muskuļu sadalījumu organismā.

Ķermeņa tauku procentuālais daudzums ir galvenā ķermeņa kompozīcijas sastāvdaļa. Tā ir procentuālā daļa no kopējās ķermeņa masas, ko veido tauki. Sievietēm ideālā gadījumā ķermeņa tauku procentuālais daudzums būtu 20-27 %, bet vīriešiem - 13-21 %. Tomēr šie skaitļi var atšķirties atkarībā no vecuma, fiziskās sagatavotības līmeņa un citiem faktoriem.

Kāpēc ķermeņa kompozīcija ir svarīga?

Izpratne par ķermeņa sastāvu ir svarīga vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, tas var palīdzēt cilvēkiem noteikt reālus svara samazināšanas vai muskuļu palielināšanas mērķus. Zinot savu ķermeņa tauku procentuālo sastāvu, var noteikt, cik daudz svara jāsamazina, lai sasniegtu veselīgu ķermeņa uzbūvi.

Otrkārt, ķermeņa kompozīcija labāk raksturo vispārējo veselības stāvokli nekā svars vai ĶMI. Pētījumi liecina, ka cilvēkiem ar augstāku ķermeņa tauku procentuālo daudzumu ir lielāks risks saslimt ar dažādām veselības problēmām, tostarp sirds slimībām, diabētu un vēzi.

Visbeidzot, izpratne par ķermeņa sastāvu var palīdzēt cilvēkiem pieņemt labākus lēmumus par savu uzturu un fizisko aktivitāšu paradumiem. Piemēram, cilvēkiem, kuri vēlas zaudēt svaru, vajadzētu koncentrēties uz ķermeņa tauku procentuālās daļas samazināšanu, nevis tikai uz svara samazināšanu.

Kā izmērīt ķermeņa sastāvu

Pastāv vairākas ķermeņa sastāva mērīšanas metodes, tostarp:

  • Dubultenerģijas rentgenabsorbcijas mērīšana (DXA)
  • Bioelektriskās impedances analīze (BIA)
  • Ādas kroku biezuma mērījumi
  • Bod Pod
  • Svēršana zem ūdens

DXA ir visprecīzākā ķermeņa sastāva mērīšanas metode, taču tā ir arī visdārgākā. BIA ir pieejamāka iespēja, ko var veikt mājās, izmantojot rokas ierīci. Ādas kroku biezuma mērījumi ir vienkārši un lēti, taču tie var būt mazāk precīzi nekā citas metodes.

Bod Pod un zemūdens svēršana ir ļoti precīzas metodes. Tomēr tās var būt grūti pieejamas un dažiem cilvēkiem var būt neērtas.

Veselīga ķermeņa uzbūve

Ja vēlaties uzlabot ķermeņa uzbūvi, varat veikt vairākus pasākumus:

  • Iekļaut pretestības treniņus: Pretestības treniņi, piemēram, svarcelšana vai ķermeņa svara vingrinājumi, var palīdzēt palielināt muskuļu masu un samazināt ķermeņa tauku procentuālo daudzumu.
  • Prioritāšu piešķiršana proteīniem: Ar olbaltumvielām bagāts uzturs var palīdzēt veicināt muskuļu augšanu un samazināt ķermeņa tauku procentuālo daudzumu.
  • Ierobežojiet pārstrādātu pārtiku un pievienotos cukurus: Uzturs, kurā ir daudz pārstrādātu pārtikas produktu un pievienoto cukuru, var izraisīt svara pieaugumu un sliktu ķermeņa uzbūvi.
  • Palieciet aktīvs: Līdztekus pretestības treniņiem arī aktīvas aktivitātes, piemēram, staigāšana, skriešana vai braukšana ar velosipēdu, var palīdzēt uzlabot vispārējo veselību un ķermeņa uzbūvi.
  • Pietiekami izgulieties: Miegs ir ļoti svarīgs vispārējai veselībai. Katru nakti centieties gulēt 7-8 stundas.
  • Samaziniet stresu: Hronisks stress var izraisīt svara pieaugumu un sliktu ķermeņa uzbūvi. Praktizējiet stresa mazināšanas metodes, piemēram, jogu, meditāciju vai dziļu elpošanu.

Ķermeņa kompozīcija un vingrinājumi

Regulāras fiziskās aktivitātes ir ļoti svarīgas, lai sasniegtu un saglabātu veselīgu ķermeņa uzbūvi. Īpaši pretestības treniņi var palīdzēt palielināt muskuļu masu un samazināt ķermeņa tauku procentuālo daudzumu.

Ir svarīgi atzīmēt, ka, lai sasniegtu optimālu ķermeņa kompozīciju, ir nepieciešams ne tikai vingrinājums. Arī uzturam ir izšķiroša nozīme ķermeņa uzbūves veidošanā. Uzturs ar augstu olbaltumvielu saturu un zemu pārstrādātu pārtikas produktu un pievienoto cukuru saturu var palīdzēt atbalstīt muskuļu augšanu un samazināt ķermeņa tauku procentuālo daudzumu.

Ķermeņa sastāvu var ietekmēt arī tādi faktori kā vecums, ģenētika un hormonu nelīdzsvarotība. Piemēram, ar vecumu muskuļu masa dabiski samazinās, un tas var palielināt ķermeņa tauku procentuālo daudzumu.

Secinājums

Nobeigumā jāsecina, ka izpratne par ķermeņa kompozīciju ir ļoti svarīga vispārējai veselībai un fiziskajai sagatavotībai. Tas ir precīzāks veselības rādītājs nekā svars vai ĶMI. Tas var palīdzēt cilvēkiem pieņemt labākus lēmumus par savu uzturu un fizisko aktivitāšu paradumiem. Pastāv vairākas ķermeņa sastāva mērīšanas metodes, un indivīdiem jāizvēlas visprecīzākais un pieejamākais veids. Personas var sasniegt labākus veselības rezultātus un samazināt hronisku slimību attīstības risku, uzlabojot ķermeņa kompozīciju, nevis vienkārši zaudējot svaru.

Saistītie raksti