Kalcule

Ovulačná kalkulačka

Naučte sa vypočítať ovulačné obdobie pomocou ovulačnej kalkulačky a sledovať svoj menštruačný cyklus, aby ste zvýšili svoje šance na otehotnenie.

Ako vypočítať ovuláciu?

Výpočet plodných dní je jednoduchší, ako si myslíte: potrebujete len dobrú plodnú kalkulačku. S pomocou plodnej kalkulačky už výpočet vašich plodných dní nemusí byť zdĺhavý proces. Stačí do kalkulačky zadať údaje a kalkulačka vám poskytne užitočné informácie o plodných oknách a ďalšie dôležité údaje.

Na použitie našej kalkulačky stačí určiť obvyklú dĺžku cyklu a dátum poslednej menštruácie. Ich zadaním do kalkulačky zistíte, ktoré dni budú počas vášho nasledujúceho cyklu s najväčšou pravdepodobnosťou plodné.

Predvídaním plodných dní vopred sa ženy môžu lepšie pripraviť na počatie a majú väčšiu šancu na úspešné počatie.

Okrem kalkulačiek vám pri určovaní plodných dní môže s ešte väčšou presnosťou pomôcť aj sledovanie fyzických príznakov, ako je napríklad hlien krčka maternice.

Kedy je najväčšia šanca na počatie?

Ak chcete otehotnieť, mali by ste mať nechránený pohlavný styk v dňoch pred a v deň ovulácie, pretože vajíčko je plodné len do 24 hodín.
Keď sa vajíčko oddelí, zachytí ho vajíčkovod a putuje do maternice. Počas tejto migrácie môže byť oplodnené spermiami. Vajíčko je plodné pol dňa až jeden deň. Ak vajíčko nie je oplodnené, žije približne jeden deň.

Ak si nie ste istá, kedy presne ovulujete, môže byť rozumné mať sex každé dva až tri dni počas menštruačného cyklu namiesto toho, aby ste sa snažili presne určiť deň ovulácie, a maximalizujete tak šancu, že budete mať sex presne v deň ovulácie.
Nemusíte mať sex každý deň, pretože spermie môžu v maternici prežiť niekoľko dní.

Príznaky toho, že ovulujete

Ovulácia a menštruácia spolu súvisia, ale v týždňoch pred ňou môžete mať menštruáciu aj bez ovulácie. Na to, aby sa uvoľnilo vajíčko, musí byť v krvi dostatočne vysoká hladina hormónu estrogénu. Ovulácia je často menej častá, keď má žena po štyridsiatke.

Ovulácia sa pociťuje a zaznamenáva prostredníctvom príznakov a symptómov, ako sú bolesť a nepríjemné pocity v podbrušku, môžu mať aj priesvitný výtok a žena môže pociťovať miernu zmenu telesnej teploty. Niektoré ženy tvrdia, že svoju ovuláciu cítia. Iné nepociťujú vôbec žiadne príznaky toho, že je čas ovulácie.

Kedy ste najplodnejší?

Znalosť toho, kedy ste najplodnejší, môže byť životne dôležitá, najmä ak sa snažíte otehotnieť alebo sa tehotenstvu vyhnúť.

Všeobecne platí, že najlepší čas na otehotnenie je dva až tri dni pred ovuláciou a do 24 hodín po ovulácii. Počas týchto niekoľkých dní každý mesiac vaše telo produkuje zvýšené množstvo plodného hlienu krčka maternice, ktorý pomáha spermiám ľahšie cestovať cez vaše reprodukčné cesty k vajíčku.

Okrem toho je pre tých, ktorí sa chcú vyhnúť tehotenstvu, dôležité mať na pamäti, že spermie môžu v plodnom hliene krčka maternice prežiť až päť dní.

Preto sa odporúča praktizovať bezpečný sex kedykoľvek počas cyklu. Uvedomenie si toho, kedy ste najplodnejší, je kľúčové!

Ako dlho žije vajíčko, kým zomrie?

Pri ovulácii sa z vaječníka ženy uvoľní vajíčko, ktoré sa vydá na cestu vajíčkovodom.
Toto vajíčko je životaschopné len približne 24 hodín po ovulácii, kým odumrie. Počas tohto obdobia má však vajíčko neuveriteľnú šancu byť oplodnené a vyvinúť sa na dieťa, ak sa stretne so spermiou. Po uplynutí tohto 24-hodinového obdobia však vajíčko, ak nie je oplodnené, nakoniec odumrie a rozpustí sa späť do tela.

Je úžasné, koľko možností sa skrýva v takom krátkom živote.