Ovulačná kalkulačka

Ako vypočítať ovuláciu?

Na základe prvého dňa vašej poslednej menštruácie a celkovej dĺžky menštruačného cyklu môžete približne vypočítať, kedy nastane vaša ďalšia ovulácia. U väčšiny žien nastáva ovulácia zvyčajne 14 dní pred ďalšou menštruáciou.
Ženský cyklus je riadený hormónmi a zvyčajne trvá 25 až 32 dní.
Otehotnieť môžete približne šesť dní v každom cykle, päť dní pred ovuláciou, pretože spermie môžu prežiť tak dlho v maternici a čakať na vajíčko a deň ovulácie.

Na zistenie svojich plodných dní použite náš ovulačný kalendár uvedený vyššie.

Kedy je najväčšia šanca na počatie?

Ak chcete otehotnieť, mali by ste mať nechránený pohlavný styk v dňoch pred a v deň ovulácie, pretože vajíčko je plodné len do 24 hodín.
Keď sa vajíčko oddelí, zachytí ho vajíčkovod a putuje do maternice. Počas tejto migrácie môže byť oplodnené spermiami. Vajíčko je plodné pol dňa až jeden deň. Ak vajíčko nie je oplodnené, žije približne jeden deň.

Ak si nie ste istá, kedy presne ovulujete, môže byť rozumné mať sex každé dva až tri dni počas menštruačného cyklu namiesto toho, aby ste sa snažili presne určiť deň ovulácie, a maximalizujete tak šancu, že budete mať sex presne v deň ovulácie.
Nemusíte mať sex každý deň, pretože spermie môžu v maternici prežiť niekoľko dní.

Príznaky toho, že ovulujete

Ovulácia a menštruácia spolu súvisia, ale v týždňoch pred ňou môžete mať menštruáciu aj bez ovulácie. Na to, aby sa uvoľnilo vajíčko, musí byť v krvi dostatočne vysoká hladina hormónu estrogénu. Ovulácia je často menej častá, keď má žena po štyridsiatke.

Ovulácia sa pociťuje a zaznamenáva prostredníctvom príznakov a symptómov, ako sú bolesť a nepríjemné pocity v podbrušku, môžu mať aj priesvitný výtok a žena môže pociťovať miernu zmenu telesnej teploty. Niektoré ženy tvrdia, že svoju ovuláciu cítia. Iné nepociťujú vôbec žiadne príznaky toho, že je čas ovulácie.