Výpočet dátumu narodenia

Ako vypočítam dátum pôrodu?

Výpočet termínu pôrodu je dôležitý pre budúcich rodičov, aby boli pripravení na príchod svojho dieťaťa.

K dispozícii je mnoho možností. Tehotné ženy môžu použiť online kalkulačku alebo sa poradiť so svojím pôrodníkom a gynekológom, aby získali čo najpresnejšiu odpoveď. Aby sme vám to uľahčili, je k dispozícii naša vyššie uvedená kalkulačka, ktorá vám pomôže naplánovať a odhadnúť, kedy môže prísť bábätko na svet. Stačí zadať prvý deň vašej poslednej menštruácie a získate približný termín vášho tehotenstva.

Vďaka týmto informáciám môžete začať plánovať veľký deň a pripraviť si doma všetky potrebné zásoby.

Výpočet dátumu splatnosti sa môže zdať na prvý pohľad zložitý, ale našťastie sú k dispozícii kalkulačky, ktoré vám ho uľahčia a urýchlia!

Môže sa zmeniť dátum pôrodu?

Tehotenstvo môže byť vzrušujúce, ale nepredvídateľné obdobie. V mnohých prípadoch tehotenstvo prebieha normálne a termín pôrodu sa nemení. Ak však tehotenstvo neprebieha podľa očakávaní v dôsledku zdravotného stavu alebo iných faktorov, môže byť potrebné dátum pôrodu primerane upraviť.

Ženy by mali byť počas tehotenstva v pravidelnom kontakte so svojím lekárom, aby mohli čo najskôr oznámiť akékoľvek zmeny odhadovaného termínu pôrodu.
Pravidelná komunikácia s lekárom pomôže zabezpečiť, aby tehotné ženy boli informované o všetkých zmenách v časovom pláne tehotenstva.

Napriek tomu, že ide o pevný dátum dohodnutý lekárom, termíny tehotenstva sa vždy môžu zmeniť.

Dieťa sa zvyčajne narodí v priemere dva až štyri týždne po pôvodne stanovenom termíne. Táto variabilita je vo všeobecnosti spôsobená faktormi, ktoré človek nemôže ovplyvniť, ako je zdravie plodu a rast alebo dozrievanie samotného tehotenstva - čo znamená, že váš malý uzlíček radosti si môže vybrať, kedy je pripravený na svoj príchod!

Čo sa stane, ak prekročíte termín pôrodu?

Prekročenie termínu tehotenstva môže byť nervy drásajúcim zážitkom. Deti prichádzajú na svet, keď sú pripravené, ale zvyčajne nie viac ako dva týždne po termíne tehotenstva.

Mnohé budúce matky sa obávajú, že sa ich pôrod posunie do tretieho trimestra, ale zvyčajne to nie je potrebné.

Váš pôrodník s vami prediskutuje možnosti vyvolania pôrodu, ak to bude potrebné zo zdravotných dôvodov alebo ak čakanie nebude pre matku alebo dieťa bezpečné. Nakoniec, niekoľko dní navyše po termíne tehotenstva nie je nič, čoho by ste sa mali obávať, a nemalo by spôsobiť príliš veľa nepríjemností alebo nebezpečenstva ani vám, ani vášmu dieťaťu.