Kalkulačka kalórií

Obsah

Kalórie

Koľko kalórií potrebujem pri cvičení? Aké sú moje kalorické potreby na chudnutie a priberanie? Líšia sa kalorické potreby pre mužov a ženy? Na tieto otázky vám odpovie naša kalkulačka.

Kalórie nie sú zlé, potrebujeme ich na to, aby sme žili a cítili sa dobre, sú mierou energetického obsahu potravín. Ako pri väčšine vecí v živote, aj tu platí, že najlepšia je striedmosť, príliš nízky alebo príliš vysoký príjem kalórií nakoniec vedie k zdravotným problémom.

Muž potrebuje na udržanie zdravej hmotnosti v priemere 2500 kcal denne, čo zodpovedá približne 2000 kcal/deň u žien. Na to, koľko kalórií potrebujete, má vplyv niekoľko faktorov, ako napríklad vek, pohlavie, gény, hmotnosť a úroveň aktivity.

Keďže jedna kalória sa technicky rovná inej kalórii, niektoré potraviny sú lepšie a výživnejšie ako iné.
Takže hoci počítanie kalórií môže byť výhodné, rovnako dôležité môže byť zamerať sa na kvalitu potravín, ktoré konzumujete. Potraviny s vysokým obsahom cukru, ako sú nealkoholické nápoje, zmrzlina, sladkosti, alebo potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov, ako sú syry, čokoláda, smotana, údeniny a slanina, sú kalorické potraviny, známe aj ako prázdne kalórie, ktorým by ste sa mali vyhýbať. Namiesto toho sa snažte nájsť potraviny, ktoré sú výživné, napríklad zeleninu, ovocie, orechy, fazuľu, ryby alebo celozrnné výrobky.

Aký je váš cieľ?

Bez ohľadu na to, ktorú z diét si vyberiete, všetko sa odvíja od spotreby kalórií v porovnaní s ich príjmom. Inými slovami, musíte sa naučiť nájsť rovnováhu medzi konzumáciou menšieho množstva kalórií, ako spálite, ak chcete schudnúť, alebo väčšieho množstva kalórií, ak chcete pribrať.

Zníženie príjmu kalórií približne o 500 kalórií denne zvyčajne zodpovedá úbytku približne 450 gramov za týždeň. Bohužiaľ, pri chudnutí sa málokedy stráca len tuk, ale kombinácia tuku, vody a chudého tkaniva.

Udržiavanie hmotnosti

Ak si chcete udržať svoju hmotnosť, musíte vyvážiť príjem a spotrebu kalórií.
A nezabudnite, že ak ste v daný deň viac alebo menej aktívni, budete musieť upraviť svoj kalorický príjem.

Udržiavanie hmotnosti

Najdôležitejšou súčasťou každého programu na chudnutie je vaša schopnosť ho dodržiavať.
Ak chcete dosiahnuť kalorický deficit, musíte jednoducho zistiť, koľko kalórií zvyčajne prijímate, a potom ich znížiť.
K zníženiu môže dôjsť buď spálením väčšieho množstva kalórií prostredníctvom cvičenia, alebo zmenou stravy.

Je na vás, aby ste našli spôsob, ktorý vám bude vyhovovať.
Niektoré príklady, ktoré môže väčšina ľudí urobiť na zníženie svojho kalorického príjmu, sú tieto: vyberajte si výživnejšie potraviny, ako je koreňová zelenina, bobuľovité ovocie, zelenina, ryby a strukoviny, a snažte sa znížiť množstvo spracovaných potravín, ktoré konzumujete, pite viac vody, choďte na prechádzku a, samozrejme, vyhýbajte sa sladkostiam, čipsom a iným pochutinám.

Priberanie na váhe a budovanie svalov

Ak chcete dosiahnuť zvýšenie hmotnosti alebo budovanie svalovej hmoty, musíte neustále dodávať viac kalórií, ako vaše telo potrebuje. Vaše telo si môže vybudovať približne 100 až 250 gramov svalov týždenne v závislosti od faktorov, ako sú gény, vek, pohlavie a strava. Ak je teda váš kalorický nadbytok v snahe vybudovať si viac svalov príliš vysoký, existuje riziko, že namiesto toho priberiete viac tuku.

Nezabudnite, že postupom času, keď sa vám, dúfajme, bude dariť priberať, budete musieť, samozrejme, zvýšiť príjem kalórií, aby ste mohli pokračovať v priberaní.

Počítanie kalórií

Existuje mnoho ľudí, ktorí si dokážu udržať zdravú hmotnosť bez toho, aby vôbec počítali kalórie, ale pre mnohých iných to môže byť dôležitý nástroj pri snahe dosiahnuť svoj cieľ, či už ide o priberanie alebo chudnutie. Prvým krokom pri učení sa počítať kalórie je zistiť si odporúčaný príjem kalórií (použite kalorickú kalkulačku).

Keď viete, koľko kalórií denne potrebujete, je jednoducho čas začať počítať kalórie vo všetkých potravinách, ktoré konzumujete. Dobrým nápadom môže byť nájsť aplikáciu, ktorá vám s tým pomôže.