Kalcule

Ovulační kalkulačka

Zjistěte, jak si vypočítat ovulační období pomocí ovulační kalkulačky, a sledujte svůj menstruační cyklus, abyste zvýšili své šance na otěhotnění.

Jak vypočítat ovulaci?

Výpočet plodných dnů je jednodušší, než si myslíte: potřebujete jen dobrou kalkulačku plodnosti. S pomocí plodné kalkulačky už výpočet plodných dnů nemusí být zdlouhavý proces. Stačí do kalkulačky zadat údaje a kalkulačka vám poskytne užitečné informace o plodných oknech a další důležité údaje.

K použití naší kalkulačky stačí určit obvyklou délku cyklu a datum poslední menstruace. Zadáním těchto údajů do kalkulačky zjistíte, které dny budou s největší pravděpodobností plodné během vašeho příštího cyklu.

Předvídáním plodných dnů dopředu se ženy mohou lépe připravit na početí a mají větší šanci na úspěšné otěhotnění.

Kromě kalkulaček vám může s ještě větší přesností pomoci určit plodné dny i sledování fyzických příznaků, jako je například cervikální hlen.

Kdy je největší šance na početí?

Chcete-li otěhotnět, měla byste mít nechráněný pohlavní styk ve dnech předcházejících dni ovulace a v den ovulace, protože vajíčko je plodné pouze do 24 hodin.
Když se vajíčko oddělí, je zachyceno vejcovodem a putuje dolů do dělohy. Při této migraci může být oplodněno spermií. Vajíčko je plodné půl dne až jeden den. Pokud vajíčko není oplodněno, žije přibližně jeden den.

Pokud si nejste jistá, kdy přesně ovulujete, může být rozumné mít sex každé dva až tři dny během menstruačního cyklu, místo abyste se snažila určit přesný den ovulace, a maximalizujete tak šanci, že budete mít sex přesně v den ovulace.
Nemusíte mít sex každý den, protože spermie mohou v děloze přežívat i několik dní.

Příznaky, že ovulujete

Ovulace a menstruace spolu souvisejí, ale v týdnech před ní můžete mít menstruaci, aniž byste ovulaci měla. Aby se mohlo uvolnit vajíčko, musí být v krvi dostatečně vysoká hladina hormonu estrogenu. Ovulace je často méně častá, když je ženě po čtyřicítce.

Ovulace je pociťována a zaznamenávána prostřednictvím příznaků a symptomů, jako je bolest a nepříjemné pocity v podbřišku, mohou mít také průsvitný výtok a žena může pociťovat mírnou změnu tělesné teploty. Některé ženy tvrdí, že ovulaci cítí. Jiné necítí vůbec žádné příznaky toho, že je čas ovulace.

Kdy jste nejplodnější?

Znalost toho, kdy jste nejplodnější, může být životně důležitá, zejména pokud se snažíte otěhotnět nebo se těhotenství vyhnout.

Obecně lze říci, že nejlepší doba pro otěhotnění je dva až tři dny před ovulací a až 24 hodin po ovulaci. Během těchto několika dní v měsíci vaše tělo produkuje zvýšené množství plodného cervikálního hlenu, který pomáhá spermiím snadněji cestovat reprodukčním traktem k vajíčku.

Pro ty, kteří se chtějí vyhnout těhotenství, je navíc důležité mít na paměti, že spermie mohou v plodném hlenu děložního hrdla přežít až pět dní.

Proto se doporučuje praktikovat bezpečný sex kdykoli během cyklu. Uvědomění si, kdy jste nejplodnější, je klíčové!

Jak dlouho žije vajíčko, než zemře?

Při ovulaci se z vaječníku ženy uvolní vajíčko a vydá se na cestu vejcovodem.
Toto vajíčko je životaschopné jen asi 24 hodin po ovulaci, než odumře. Během této doby má však vajíčko neuvěřitelnou šanci být oplodněno a vyvinout se v dítě, pokud se setká se spermií. Po uplynutí této 24hodinové doby však vajíčko, pokud není oplodněno, nakonec odumře a rozpustí se zpět do těla.

Je úžasné, kolik možností se skrývá v tak krátkém životě.