Ovulační kalkulačka

Jak vypočítat ovulaci?

Na základě prvního dne vaší poslední menstruace a celkové délky menstruačního cyklu můžete přibližně vypočítat, kdy nastane vaše příští ovulace. U většiny žen nastává ovulace obvykle 14 dní před další menstruací.
Ženský cyklus je řízen hormony a obvykle trvá 25 až 32 dní.
Otěhotnět můžete zhruba šest dní v každém cyklu, pět dní před ovulací, protože spermie mohou přežít v děloze tak dlouho, že čekají na vajíčko a den ovulace.

Pro zjištění svých plodných dnů použijte náš ovulační kalendář uvedený výše.

Kdy je největší šance na početí?

Chcete-li otěhotnět, měla byste mít nechráněný pohlavní styk ve dnech předcházejících dni ovulace a v den ovulace, protože vajíčko je plodné pouze do 24 hodin.
Když se vajíčko oddělí, je zachyceno vejcovodem a putuje dolů do dělohy. Při této migraci může být oplodněno spermií. Vajíčko je plodné půl dne až jeden den. Pokud vajíčko není oplodněno, žije přibližně jeden den.

Pokud si nejste jistá, kdy přesně ovulujete, může být rozumné mít sex každé dva až tři dny během menstruačního cyklu, místo abyste se snažila určit přesný den ovulace, a maximalizujete tak šanci, že budete mít sex přesně v den ovulace.
Nemusíte mít sex každý den, protože spermie mohou v děloze přežívat i několik dní.

Příznaky, že ovulujete

Ovulace a menstruace spolu souvisejí, ale v týdnech před ní můžete mít menstruaci, aniž byste ovulaci měla. Aby se mohlo uvolnit vajíčko, musí být v krvi dostatečně vysoká hladina hormonu estrogenu. Ovulace je často méně častá, když je ženě po čtyřicítce.

Ovulace je pociťována a zaznamenávána prostřednictvím příznaků a symptomů, jako je bolest a nepříjemné pocity v podbřišku, mohou mít také průsvitný výtok a žena může pociťovat mírnou změnu tělesné teploty. Některé ženy tvrdí, že ovulaci cítí. Jiné necítí vůbec žádné příznaky toho, že je čas ovulace.