Kalkulator owulacji.

Jak obliczyć owulację?

Możesz w przybliżeniu obliczyć, kiedy wystąpi Twoja następna owulacja na podstawie pierwszego dnia ostatniej miesiączki i całkowitej długości cyklu miesiączkowego. U większości kobiet owulacja występuje zazwyczaj 14 dni przed kolejną miesiączką.
Cykl kobiety jest kontrolowany przez hormony i zwykle trwa od 25 do 32 dni.
Możesz zajść w ciążę około sześciu dni w każdym cyklu, pięć dni przed owulacją, ponieważ plemniki mogą przetrwać tak długo wewnątrz macicy, czekając na jajo, aby przyjść i dzień owulacji.

Skorzystaj z naszego kalendarza owulacji powyżej, aby zobaczyć swoje płodne dni.

Kiedy jest największa szansa na poczęcie?

Aby zajść w ciążę, należy uprawiać seks bez zabezpieczenia w dniach poprzedzających i w dniu owulacji, ponieważ jajo jest płodne tylko do 24 godzin.
Kiedy jajo odczepia się, zostaje złapane przez jajowód i wędruje w dół do macicy. Podczas tej wędrówki może być zapłodnione przez plemniki. Jajo jest płodne przez pół dnia do jednego dnia. Jeśli jajo nie zostanie zapłodnione, żyje przez około jeden dzień.

Jeśli nie jesteś pewna, kiedy dokładnie masz owulację, może być mądry, aby mieć seks co dwa do trzech dni w całym cyklu miesiączkowym, zamiast próbować wskazać dokładny dzień owulacji i zmaksymalizować szanse masz seks dokładnie w dniu owulacji.
Nie musisz uprawiać seksu codziennie, ponieważ plemniki mogą przetrwać w macicy przez kilka dni.

Oznaki, że masz owulację.

Owulacja i miesiączka są ze sobą powiązane, ale w tygodniach poprzedzających możesz mieć okres bez owulacji. Aby jajo zostało uwolnione, we krwi musi być odpowiednio wysoki poziom hormonu estrogenu. Owulacja jest często rzadsza, gdy kobieta jest w wieku 40 lat.

. Owulacja jest odczuwalna i zauważalna poprzez znaki i objawy takie jak ból i dyskomfort w dolnej części brzucha, mogą również mieć półprzezroczystą wydzielinę, a kobieta może doświadczyć niewielkiej zmiany temperatury ciała. Niektóre kobiety twierdzą, że są w stanie wyczuć swoją owulację. Inne nie odczuwają w ogóle żadnych oznak, że nadszedł czas owulacji.