Yumurtlama hesaplayıcısı

Yumurtlama nasıl hesaplanır?

Son adetinizin ilk gününe ve adet döngünüzün toplam uzunluğuna dayanarak bir sonraki yumurtlamanızın ne zaman gerçekleşeceğini kabaca hesaplayabilirsiniz. Çoğu kadın için yumurtlama genellikle bir sonraki adet döneminden 14 gün önce gerçekleşir.
Bir kadının döngüsü hormonlar tarafından kontrol edilir ve genellikle 25 ila 32 gün sürer.
Her döngüde yaklaşık altı gün içinde, yumurtlamadan beş gün önce hamile kalabilirsiniz, çünkü sperm rahim içinde yumurtanın gelmesini ve yumurtladığınız günü bekleyerek çok uzun süre hayatta kalabilir.

Doğurganlık günlerinizi görmek için lütfen yukarıdaki yumurtlama takvimimizi kullanın.

Gebe kalmak için en iyi şans ne zamandır?

Hamile kalmak için, yumurtlama gününüzden önceki günlerde ve yumurtlama gününüzde korunmasız cinsel ilişkiye girmelisiniz, çünkü yumurta yalnızca 24 saate kadar doğurganlık özelliğine sahiptir
. Yumurta ayrıldığında fallop tüpü tarafından yakalanır ve rahme doğru ilerler. Bu göç sırasında sperm tarafından döllenebilir. Yumurta yarım gün ile bir gün arasında doğurganlık özelliğine sahiptir. Yumurta döllenmezse yaklaşık bir gün yaşar.

Tam olarak ne zaman yumurtladığınızdan emin değilseniz, yumurtlama gününü tam olarak belirlemeye çalışmak yerine adet döngünüz boyunca her iki ila üç günde bir seks yapmak akıllıca olabilir ve tam olarak yumurtlama gününde seks yapma şansınızı en üst düzeye çıkarırsınız.
Spermler rahimde birkaç gün hayatta kalabildiği için her gün seks yapmanız gerekmez.

Yumurtlama döneminde olduğunuzu gösteren işaretler

Yumurtlama ve adet kanaması birbiriyle bağlantılıdır, ancak önceki haftalarda yumurtlamadan da adet görebilirsiniz. Bir yumurtanın serbest kalması için kanda yeterince yüksek seviyelerde östrojen hormonu bulunmalıdır. Bir kadın 40'lı yaşlarındayken yumurtlama sıklığı genellikle daha azdır.

Yumurtlama, alt karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık gibi belirti ve semptomlarla hissedilir ve fark edilir, ayrıca yarı saydam bir akıntı olabilir ve kadın vücut ısısında hafif bir değişiklik yaşayabilir. Bazı kadınlar yumurtladıklarını hissedebildiklerini söylerler. Diğerleri ise yumurtlama zamanının geldiğine dair hiçbir belirti hissetmezler.