Kalcule

BMI hesaplayıcı

Kullanımı kolay hesaplayıcımızla BMI değerinizi nasıl hesaplayacağınızı öğrenin. Sağlığınızın bu önemli ölçüsünün arkasındaki bilimi anlayın.

VKİ nedir?

Herkes Vücut Kitle İndeksini (BMI) merak eder. Neyse ki, bmi hesaplamak nispeten kolaydır ve dakikalar içinde yapılabilir. Online olarak veya bir hesap makinesi ile yapılabilen bu hesaplama, sağlıklı BMI aralığının içinde, üstünde veya altında olup olmadığınızı belirlemek için kilonuzu ve boyunuzu kullanır.

Yukarıdaki gibi çevrimiçi bmi hesaplayıcıları, evinizin rahatlığında hızlı bir şekilde bmi hesaplamanızı kolaylaştırır. Bmi değerine sahip olduğunuzda, bmi değerinin sağlıklı aralıklarda olup olmadığını değerlendirirken yaş, kas kütlesi ve bmi değerini çarpıtabilecek diğer sağlık sorunlarını dikkate almak önemlidir.

Bmi değerinizi bilmek, size özel sağlıklı bir diyet ve fitness rutini planlamanıza bile yardımcı olabilir!

BMI aralığı

BMI Kategori
< 15 Çok ciddi derecede düşük kilolu
15 - 16 Çok Zayıf
16 - 18.5 Zayıf
18.5 - 25 Normal (sağlıklı kilo)
25- 30 Fazla kilolu
30 - 35 Obezite sınıfı I (hafif obezite)
35 - 40 Obezite sınıfı II (şiddetli obezite)
> 40 Obezite sınıfı III (çok şiddetli obezite)

BMI ve güvenilirliği

Vücut Kitle İndeksi (VKİ), bir kişinin sağlık düzeyini belirlemek için yaygın olarak kullanılan bir ölçüt haline gelmiştir. Bununla birlikte, bazı uzmanlar VKİ'nin etkili bir refah ölçütü olarak doğruluğuna itiraz etmektedir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, VKİ kas kütlesi veya bireysel vücut kompozisyonu gibi faktörleri dikkate almaz, bu da fiziksel olarak formda olan insanlara yanlış negatif okumalar verebileceği anlamına gelir. Aynı şekilde tehlikeli düzeyde vücut yağına sahip kişileri tespit etmekte de başarısız olabilir.

Bu nedenlerden dolayı, eleştirmenler belirtilen bmi değerinin yetişkinlerde sağlıklı kilonun tek ölçüsü olarak alınmaması gerektiğini savunmaktadır. Sonuç olarak, bmi'ye sağlığın kesin göstergesi olarak güvenilmemeli; bunun yerine bel çevresi, kan basıncı ve kolesterol seviyeleri gibi diğer ölçümlerle birlikte kullanılmalıdır.

Kilonuz hakkında daha güvenilir bir yanıt almak istiyorsanız, büyük olasılıkla daha bireysel bir değerlendirme yapacakları için bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

BMI hesaplama

BMI, bir BMI sayısına ulaşmak için kişinin boyunu metre cinsinden vücut uzunluğunun karesine (kg/m2) bölen matematiksel bir formüldür.
Normal bir VKİ 18,5 ile 25 arasındadır. Bu, kişinin boyuna göre normal kilo aralığında olduğunu gösterir.