Kalori hesaplayıcı

İçerik

Kalori

Egzersiz yaparken kaç kaloriye ihtiyacım var? Kilo kaybı ve kilo alımı için kalori ihtiyacım nedir? Kalori ihtiyacı erkekler ve kadınlar için farklı mıdır? Bu soruları hesaplayıcımızla yanıtlayabilirsiniz.

Kaloriler kötü değildir, yaşamak ve iyi hissetmek için ihtiyaç duyduğumuz şeylerdir, yiyeceklerin enerji içeriğinin bir ölçüsüdür. Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, ölçülü olmak en iyisidir, çok düşük kalori alımı veya çok yüksek kalori alımı sonunda sağlık sorunlarına yol açacaktır.

Ortalama olarak, bir erkeğin sağlıklı kilosunu korumak için günde 2500 kcal'ye ihtiyacı vardır, bu da bir kadının yaklaşık 2000 kcal/gün'üne eşdeğerdir. Ne kadar kaloriye ihtiyacınız olduğunu etkileyen yaş, cinsiyet, genler, kilo ve aktivite seviyesi gibi çeşitli faktörler vardır.

Teknik olarak bir kalori başka bir kaloriye eşit olduğundan, bazı gıdalar diğerlerinden daha iyi ve besin açısından daha yoğundur.
Dolayısıyla kalori saymak karlı olabilirken, yediğiniz yiyeceklerin kalitesine odaklanmak da bir o kadar önemli olabilir. Alkolsüz içecekler, dondurma, tatlılar gibi şeker oranı yüksek gıdalar veya peynir, çikolata, krema, sosis ve domuz pastırması gibi doymuş yağ oranı yüksek gıdalar, boş kalori olarak da bilinen ve kaçınılması gereken kalori yoğun gıdalardır. Bunun yerine sebze, meyve, fındık, fasulye, balık veya tam tahıllar gibi besleyici gıdalar bulmaya çalışın.

Hedefiniz nedir?

Hangi diyeti seçerseniz seçin, her şey kalori tüketiminize karşı kalori alımınıza bağlıdır. Başka bir deyişle, kilo vermek istiyorsanız yaktığınızdan daha az kalori, kilo almak istiyorsanız daha fazla kalori tüketmeyi dengelemeyi öğrenmeniz gerekir.

Kalori alımınızı günde yaklaşık 500 kalori azaltmak genellikle haftada yaklaşık 450 gram kaybetmeye eşdeğerdir. Ne yazık ki, kilo verdiğinizde kaybedilen nadiren sadece yağdır, yağ, su ve yağsız dokunun bir kombinasyonudur.

Kilonuzu koruyun

Kilonuzu korumak istiyorsanız, kalori alımınızı ve kalori tüketiminizi dengelemeniz gerekir.
Herhangi bir günde daha az ya da daha çok aktif olmanız durumunda kalori alımınızı ayarlamanız gerekeceğini unutmayın.

Kilonuzu koruyun

Herhangi bir kilo verme programının en önemli kısmı, onu takip etme becerinizdir.
Bir kalori açığı elde etmek için, genellikle ne kadar kalori aldığınızı bulmanız ve ardından bunu azaltmanız gerekir.
Bu azaltma, egzersiz yoluyla daha fazla kalori yakarak ya da diyet değişikliği yaparak gerçekleşebilir.

Sizin için işe yarayan bir yol bulmak size kalmış.
Çoğu insanın kalori alımını azaltmak için yapabileceği bazı örnekler, kök sebzeler, meyveler, sebzeler, balık ve bakliyat gibi daha besleyici gıdalar seçmek ve yediğiniz işlenmiş gıdaların miktarını azaltmaya çalışmak, daha fazla su içmek, yürüyüş yapmak ve elbette tatlılardan, cipslerden ve diğer atıştırmalıklardan kaçınmaktır.

Kilo alma ve kas geliştirme

Kilo almak veya kas yapmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla kaloriyi sürekli olarak sağlamanız gerekir. Vücudunuz genler, yaş, cinsiyet ve beslenme şekli gibi faktörlere bağlı olarak haftada yaklaşık 100-250 gram kas inşa edebilir. Dolayısıyla, daha fazla kas inşa etmek için kalori fazlanız çok yüksekse, bunun yerine daha fazla yağ alma riskiniz vardır.

Unutmayın, zaman geçtikçe ve umarım kilo alımınızda başarılı olursanız, kilo alımınızı sürdürmek için elbette kalori alımınızı artırmanız gerekecektir.

Kalori saymak

Kalori saymadan sağlıklı kilosunu koruyabilen pek çok insan vardır, ancak diğer pek çok kişi için bu, kilo alma veya verme hedeflerine ulaşmaya çalışırken önemli bir araç olabilir. Kalori saymayı öğrenmenin ilk adımı, önerilen kalori alımınızı bulmaktır (bir kalori hesaplayıcısı kullanın).

Günde kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra, tükettiğiniz tüm gıdalardaki kalorileri saymaya başlamanın zamanı gelmiştir. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir uygulama bulmak iyi bir fikir olabilir.