Doğum tarihini hesaplayın

Doğum tarihimi nasıl hesaplayabilirim?

Doğum tarihini hesaplamak, anne-baba adaylarının bebeklerinin gelişine hazırlıklı olmaları açısından önemlidir.

Birçok seçenek mevcuttur. Hamile kadınlar çevrimiçi bir hesap makinesi kullanabilir veya en doğru cevap için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına danışabilirler. İşinizi kolaylaştırmak için yukarıdaki hesaplayıcımız, bebeğin ne zaman gelebileceğini planlamanıza ve tahmin etmenize yardımcı olmak için kullanılabilir. Son adet döneminizin ilk gününü girmeniz yeterlidir ve hamileliğiniz için yaklaşık bir doğum tarihi elde edersiniz.

Bu bilgilerle büyük gün için plan yapmaya ve evinizi gerekli tüm malzemelerle hazırlamaya başlayabilirsiniz.

Doğum tarihini hesaplamak ilk başta zor görünebilir, ancak neyse ki bunu hızlı ve kolay hale getirecek hesaplama araçları mevcuttur!

Doğum tarihim değişebilir mi?

Hamilelik heyecan verici ancak öngörülemeyen bir dönem olabilir. Birçok durumda hamilelik normal şekilde ilerler ve son tarih değişmez. Ancak, sağlık koşulları veya diğer faktörler nedeniyle hamilelik beklendiği gibi gitmezse, son tarihin buna göre ayarlanması gerekebilir.

Kadınlar, tahmini doğum tarihindeki herhangi bir değişikliğin mümkün olan en kısa sürede bildirilebilmesi için hamilelik boyunca doktorlarıyla düzenli olarak temas halinde olmalıdır.
Bir doktorla düzenli iletişim, hamile kadınların hamilelik zaman çizelgelerinde yapılan herhangi bir değişiklikten haberdar olmalarını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Bir tıp uzmanı tarafından kararlaştırılan kesin bir tarih olmasına rağmen, hamilelik doğum tarihleri her zaman değişebilir.

Ortalama olarak, bir bebek genellikle belirlenen orijinal doğum tarihinden iki ila dört hafta sonra doğar. Bu değişkenlik genellikle fetüsün sağlığı ve hamileliğin büyümesi veya olgunlaşması gibi kişinin kontrolü dışındaki faktörlerden kaynaklanır - yani küçük neşe kaynağınız gelişini yapmaya hazır olduğu zamanı seçebilir!

Son teslim tarihinizi geçirirseniz ne olur?

Hamilelik son tarihinizin geçmesi sinir bozucu bir deneyim olabilir. Bebekler hazır olduklarında gelirler, ancak genellikle hamilelik son tarihinden en fazla iki hafta sonra gelirler.

Birçok anne adayı, doğumlarının üçüncü üç aylık döneme kayma olasılığı konusunda endişelenir, ancak bu genellikle gerekli değildir.

Kadın doğum uzmanınız, tıbbi nedenlerle gerekli olması veya beklemenin anne veya bebek için güvenli olmaması durumunda doğumu başlatma seçeneklerinizi tartışacaktır. Sonuç olarak, gebeliğin son tarihinin birkaç gün geçmesi endişelenecek bir şey değildir ve ne siz ne de bebeğiniz için çok fazla rahatsızlık veya tehlikeye neden olmamalıdır.