Vücut Yağ Hesaplayıcı

İdeal vücut yağ oranı nedir?

Genel olarak, kadınlar için iyi bir vücut yağ oranı yüzde 21 ila 35 arasında, erkekler için ise yüzde 8 ila 24 arasındadır ve yaş da bunda rol oynar.

Vücut yağı, temel vücut yağını ve depo yağını içerir. Temel vücut yağı, vücudun çoğu yerinde bulunan temel bir yağ seviyesidir. Sağlığımız için hayati önem taşıyan temel yağdır.
Temel yağ miktarı erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösterir. Erkekler için bu oran genellikle %2-5, kadınlar için ise %10-13 arasındadır. Aşırı vücut yağının kişinin sağlığı üzerinde birçok olumsuz etkisi olabileceği gibi, çok düşük vücut yağı seviyesinin de olumsuz sağlık etkileri olabilir.

Çevre ölçümü nasıl yapılır

ABD Donanması yöntemini kullanarak vücut yağ yüzdesini hesaplamak için, erkekler için hem boyun hem de bel çevresi gereklidir, kadınların da kalça çevresini girmeleri gerekir.

Erkekler için beli göbek deliğinin etrafından yatay olarak ölçün, kadınlar en zayıf noktalarından ölçün. Güvenilir bir sonuç elde etmek için mide içeri doğru çekilmemelidir.

Boyun çevresini gırtlağın hemen altındaki bir noktadan ölçün. Dümdüz karşıya bakın. Mezurayı anatomik olarak mümkün olduğunca yataya yakın tutun.

Kadınlar için kalçayı en geniş noktadan yatay olarak ölçün.