Kalkulačka telesného tuku

Aké je ideálne percento telesného tuku?

Všeobecne platí, že dobré percento telesného tuku pre ženy je 21 až 35 percent a pre mužov 8 až 24 percent, pričom svoju úlohu zohráva aj vek.

Bez tuku sa nezaobíďte. Telesný tuk zahŕňa základný telesný tuk a zásobný tuk. Esenciálny telesný tuk je základná hladina tuku, ktorá sa nachádza vo väčšine častí tela. Je to esenciálny tuk, ktorý je nevyhnutný pre našu pohodu.
Množstvo esenciálneho tuku sa u mužov a žien líši. U mužov sa zvyčajne pohybuje medzi 2-5 % a u žien medzi 10-13 %. Keďže nadbytok telesného tuku môže mať mnoho negatívnych účinkov na zdravie človeka, príliš nízka hladina telesného tuku môže mať tiež negatívne účinky na zdravie.

Ako zmerať obvod tela

Na výpočet percenta telesného tuku metódou amerického námorníctva je u mužov potrebný obvod krku aj pásu, ženy musia zadať aj obvod bokov.

Vypočítajte obvod tela. Mužom zmerajte pás vodorovne okolo pupka, ženy merajú v najštíhlejšom bode. Aby ste získali spoľahlivý výsledok, brucho by nemalo byť vtiahnuté dovnútra.

Obvod krku zmerajte v bode tesne pod hrtanom. Pozrite sa priamo pred seba. Merací pásik držte čo najbližšie k vodorovnej polohe, ako je to anatomicky možné.

U žien zmerajte boky vodorovne v najširšom bode.