Kalcule

Kalkulačka telesného tuku

Zistite percento telesného tuku pomocou našej ľahko použiteľnej kalkulačky. Pochopte, čo znamená percento telesného tuku a ako ho zlepšiť.

Ako vypočítať percento telesného tuku?

Znalosť percenta telesného tuku môže byť užitočným nástrojom, ktorý vám pomôže uistiť sa, že ste na správnej ceste k dosiahnutiu svojich zdravotných a kondičných cieľov.

Existuje niekoľko spôsobov výpočtu telesného tuku, ale asi najprístupnejšou možnosťou je použiť online kalkulačku telesného tuku. Ak do našej kalkulačky jednoducho zadáte svoje pohlavie, telesnú hmotnosť a výšku, kalkulačka vám na základe týchto premenných vypočíta percento telesného tuku.

Ak máte k dispozícii špecifické telesné miery, ako je pás, krk a chmeľ, môžete ich tiež zadať, aby ste získali presnejšie výsledky.

Je to jednoduchý, ale účinný spôsob, ako rýchlo získať odhad percenta telesného tuku v súkromí vášho domova.

Čo je to telesný tuk?

Telesný tuk je často nesprávne chápaná zložka tela; považuje sa za zlú vec, hoci v skutočnosti je telesný tuk nevyhnutný pre celkové zdravie.

Telesný tuk plní nielen dôležitú úlohu pri udržiavaní telesnej teploty, ale v našom tele uchováva aj výživnú energiu a má štrukturálne úlohy, ktoré podporujú pohyb tela.

Množstvo telesného tuku sa u jednotlivých ľudí líši v dôsledku genetických rozdielov, ako aj iných faktorov, napríklad veku alebo typu postavy. Príliš veľa telesného tuku zvyšuje riziko negatívnych účinkov na zdravie, preto je dôležité sledovať hladinu telesného tuku a študovať trendy v priebehu času, aby sa zabezpečilo správne zdravie a práca na zdravej hladine telesného tuku, ktorá môže ľuďom pomôcť dosiahnuť požadované zloženie tela, ako aj dosiahnuť optimálne celkové zdravie.

Aké je ideálne percento telesného tuku?

Telo so zdravým podielom tuku je nevyhnutné pre celkovú pohodu. Tuk zohráva dôležitú úlohu v zložení tela - izoluje naše telo, poskytuje výživu a produkuje hormóny, ktoré nám umožňujú udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.

Vo všeobecnosti sa za zdravý telesný tuk u väčšiny mužov považuje percento 18-25 % a u väčšiny žien 25-32 %. Keďže sa však percento telesného tuku môže líšiť v závislosti od typu postavy, veku a pohlavia, je najlepšie poradiť sa s lekárom alebo odborníkom na výživu, aby ste určili správnu úroveň telesného tuku pre každého jednotlivca.

Ako znížiť množstvo telesného tuku?

Mnohí z nás sa snažia znížiť množstvo telesného tuku, aby zlepšili svoje zdravie. Skvelým spôsobom, ako začať, je vytvoriť si vyváženú stravu z čerstvých, nespracovaných potravín, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, komplexných sacharidov a zdravých tukov.

Jedenie menších jedál počas dňa, ktoré obsahujú nutrične bohaté zložky, vám pomôže zostať sýty a zároveň účinnejšie spaľovať telesný tuk.

Nápomocné môže byť aj zaradenie dôsledného cvičenia do týždenného rozvrhu; vyskúšajte rôzne aktivity, napríklad cvičenie s vlastnou váhou, beh, plávanie a posilňovanie pre celkovú telesnú kondíciu.

Okrem toho je dôležité dostatočne odpočívať a praktizovať relaxačné techniky, napríklad meditáciu alebo jogu, aby ste predišli stresu, ktorý môže často viesť k nezdravým stravovacím návykom a priberaniu.

Ako zmerať obvod tela

Na výpočet percenta telesného tuku metódou amerického námorníctva je u mužov potrebný obvod krku aj pásu, ženy musia zadať aj obvod bokov.

Vypočítajte obvod tela. Mužom zmerajte pás vodorovne okolo pupka, ženy merajú v najštíhlejšom bode. Aby ste získali spoľahlivý výsledok, brucho by nemalo byť vtiahnuté dovnútra.

Obvod krku zmerajte v bode tesne pod hrtanom. Pozrite sa priamo pred seba. Merací pásik držte čo najbližšie k vodorovnej polohe, ako je to anatomicky možné.

U žien zmerajte boky vodorovne v najširšom bode.