Kalkulačka chudej telesnej hmotnosti

Čo je to štíhla telesná hmotnosť?

Štíhla telesná hmotnosť je celková hmotnosť vášho tela, ak by ste nemali žiadny telesný tuk. Zahŕňa hmotnosť vašich orgánov, kostí, svalov, krvi a kože. V podstate ak od celkovej hmotnosti odpočítate hmotnosť, ktorá pochádza z tuku, dostanete svoju chudú telesnú hmotnosť.

Je obzvlášť dôležité poznať svoju svalovú hmotu, ak sa snažíte schudnúť. Sledovaním vašej chudej telesnej hmotnosti môžete sledovať, koľko svalov strácate.

Ak budete vedieť vypočítať svoju svalovú hmotu, pomôže vám to aj pri rozhodovaní, koľko tuku by ste mali zhodiť a aké bude potom percento vášho telesného tuku.
Vedieť to môže pomôcť tým, ktorí chcú schudnúť, aby si udržali úbytok hmotnosti len z tuku. Ak sa vám pri znižovaní celkovej hmotnosti podarí udržať si stabilnú beztukovú telesnú hmotnosť, budete vedieť, že strácate len tuk - nie svaly alebo hustotu kostí, čo sa často stáva.

Ako merať obvod

Na výpočet percenta telesného tuku pomocou metódy amerického námorníctva je u mužov potrebný obvod krku aj pásu; ženy musia zadať aj obvod bokov.

Vypočítajte obvod tela. Mužom zmerajte pás vodorovne okolo pupka, ženy merajú v najštíhlejšom bode. Aby ste získali spoľahlivý výsledok, brucho by nemalo byť vtiahnuté dovnútra.

Obvod krku zmerajte v bode tesne pod hrtanom. Pozrite sa priamo pred seba. Merací pásik držte čo najbližšie k vodorovnej polohe, ako je to anatomicky možné.

U žien zmerajte boky vodorovne v najširšom bode.