VYPOČÍTAJTE SI PRÍJEM TUKU

Ako si vypočítam príjem tuku

Výpočet príjmu tukov môže byť náročná úloha, ale nemusí byť.

Na presné meranie spotreby tuku je najjednoduchšie a najpohodlnejšie použiť online kalkulačku tuku. Naša kalkulačka zohľadňuje vašu dennú kalorickú potrebu a na základe toho vám vygeneruje odporúčaný denný príjem tukov v gramoch.

Odbúra všetky dohady pri určovaní potreby tuku a uľahčí sledovanie príjmu tukov. Stačí do kalkulačky zadať vek, pohlavie, hmotnosť a typ úrovne aktivity a môžete začať!

Rôzne typy tuku

Tuky v našej strave tvoria rôzne druhy tukov. Z týchto tukov sú najznámejšie trans- a nasýtené tuky, ktoré majú väčší potenciál poškodzovať naše zdravie.

Transmastné kyseliny vznikajú umelým procesom nazývaným hydrogenácia, pri ktorom sa k molekule nenasýteného tuku pridáva vodík, aby sa pri izbovej teplote stal pevným.

Nasýtené tuky sa naopak v tekutej forme zachytávajú, kým nedosiahnu nízku teplotu a zmenia sa na tuhé látky.

"Zdravou" alternatívou trans- a nasýtených tukov sú nenasýtené tuky, ktoré majú potenciálne pozitívny vplyv na kardiovaskulárny systém, ak sú súčasťou celkovej vyváženej stravy pozostávajúcej najmä z ovocia, zeleniny, obilnín s vysokým obsahom vlákniny, nízkotučných mliečnych výrobkov a chudých bielkovín.

Prečo by ste mali jesť tuk

Konzumácia potravín so zdravým tukom môže byť skvelým spôsobom podpory celkového dobrého zdravia. Konzumácia potravín, ktoré obsahujú zdravé tuky, pomáha prenášať dôležité vitamíny a minerály do celého systému a zároveň nás udržiava v pocite sýtosti a nasýtenia medzi jednotlivými jedlami.
Zdravé tuky tiež znižujú zápal, pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu a zlepšujú schopnosť tela absorbovať živiny.

Zaradenie potravín, ako sú olivový olej, orechy, avokádo a tučné ryby, prinesie do vyváženej stravy toľko potrebné výhody.

Pridanie väčšieho množstva zdravých tukov do vášho jedálnička vám môže z dlhodobého hľadiska pomôcť k lepšiemu celkovému zdraviu.

Budete po konzumácii tuku tuční?

Tuk má zlú povesť, ale je načase uviesť veci na pravú mieru.Tuk nie je nepriateľ a jeho konzumácia vás nerobí tučnými.

Všetky tuky nie sú rovnaké. Rovnako ako všetky sacharidy a všetky bielkoviny nie sú rovnaké. Áno, tuk má viac kalórií na gram ako sacharidy a bielkoviny, ale to neznamená, že po konzumácii tuku budete tuční. V skutočnosti môže tuk, ktorý konzumujete, pomôcť kontrolovať vašu hmotnosť. Kľúčom k úspechu je vybrať si správne druhy tukov a konzumovať ich s mierou.

Tuk je v skutočnosti základnou živinou, ktorá pomáha nášmu telu správne fungovať. strava, ktorá obsahuje zdravé tuky, vám môže pomôcť schudnúť a udržať si váhu.

Zdravé tuky, ako napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v olivovom oleji, avokáde, orechoch a semienkach, vás môžu zasýtiť, takže celkovo zjete menej. Poskytujú tiež základné živiny a môžu pomôcť zlepšiť hladinu cholesterolu, ak sa používajú namiesto nezdravých tukov (ako sú nasýtené a trans-tuky).

Nezabúdajte, že aj zdravé tuky obsahujú veľa kalórií, preto si dávajte pozor na veľkosť porcií. Nebojte sa preto zaradiť tuk do svojho jedálnička. Len si nezabudnite vybrať zdravé tuky, ako je avokádo, olivový olej a orechy.