VYPOČÍTAJTE SI PRÍJEM TUKU

Diétne tuky

Tuky majú zlú povesť, ktorá je zväčša nezaslúžená, čiastočne preto, že sú makroživinou s najvyšším obsahom kalórií a niektoré druhy tukov nie sú pre nás také dobré. Ak sa však dokážete zamerať na odstránenie zlých tukov z vášho jedálnička a nahradiť ich nenasýtenými tukmi, je to dôležitá súčasť zdravej stravy.
Existujú tri rôzne typy tukov, transmastné tuky, nasýtené tuky a nenasýtené tuky.

Trans-tuky

Treba sa mu čo najviac vyhýbať, pretože je to najhorší typ tuku pre vaše zdravie, pretože zvyšuje zlý cholesterol a znižuje dobrý cholesterol. Strava s vysokým obsahom transmastných kyselín tiež zvyšuje riziko srdcových ochorení, mozgovej príhody a riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Nasýtený tuk

Nasýtené tuky boli celé desaťročia vykresľované ako potenciálne nebezpečné pre zdravie, ale v posledných rokoch niektoré výskumy poukazujú na ich zaradenie do zdravej stravy. Ako však bolo uvedené vyššie, táto téma je trochu kontroverzná a pre istotu by bolo rozumné znížiť príjem nasýtených tukov.

Nenasýtené tuky

Je známy ako dobrý tuk a mal by byť súčasťou vášho jedálnička, aby ste žili zdravo, pretože okrem iného môže znížiť riziko srdcových ochorení a znížiť hladinu cholesterolu. Nasýtené tuky okrem toho zohrávajú dôležitú úlohu pri dodávaní energie telu a podpore rastu buniek.