VYPOČÍTEJTE SI PŘÍJEM TUKU

Tuk ve stravě

Tuky mají špatnou pověst, která je z velké části nezasloužená, mimo jiné proto, že se jedná o makroživinu s nejvyšším obsahem kalorií a některé druhy tuků nám příliš neprospívají. Pokud se však dokážete zaměřit na odstranění špatných tuků ze svého jídelníčku a nahradit je nenasycenými tuky, je to důležitá součást zdravé stravy.
Existují tři různé druhy tuků, transmastné, nasycené a nenasycené.

Transmastné tuky

Těm bychom se měli co nejvíce vyhýbat, protože jsou pro zdraví nejhorším typem tuku, protože zvyšují hladinu špatného cholesterolu a snižují hladinu dobrého cholesterolu. Strava s vysokým obsahem transmastných tuků také zvyšuje riziko srdečních onemocnění, mrtvice a riziko vzniku cukrovky 2. typu.

Nasycené tuky

Nasycené tuky byly po desetiletí vykreslovány jako potenciálně zdraví nebezpečné, ale v posledních letech některé výzkumy poukazují na jejich zařazení do zdravé stravy. Jak je však uvedeno výše, toto téma je poněkud kontroverzní a pro jistotu je vhodné omezit příjem nasycených tuků.

Nenasycené tuky

Je známý jako dobrý tuk a měl by být součástí vašeho jídelníčku, abyste žili zdravě, protože může mimo jiné snižovat riziko srdečních onemocnění a snižovat hladinu cholesterolu. Kromě toho hrají nasycené tuky důležitou roli při zásobování těla energií a podpoře růstu buněk.