Kalcule

Kalkulator chudej masy ciała

Odkryj swoją Lean Body Mass za pomocą naszego łatwego w użyciu kalkulatora. Zrozum, co oznacza Twoja Lean Body Mass i jak ją poprawić.

Jak obliczyć swoją masę ciała (Lean Body Mass)?

Obliczanie swojej Lean Body Mass jest niezbędne do osiągnięcia celów fitness. Niezależnie od tego, czy chcesz schudnąć, nabrać masy mięśniowej, czy poprawić ogólny stan zdrowia, znajomość Lean Body Mass pomoże Ci wyznaczyć realistyczne cele i śledzić postępy. Oferujemy następujące sposoby pomiaru masy ciała.

  • Pomiar obwodu: Mierząc poszczególne partie ciała, obliczymy procentową zawartość tłuszczu w organizmie metodą U.S. Navy, a w rezultacie Twoją Lean Body Mass.
  • Procentowa zawartość tłuszczu w organizmie: Odejmij procentową zawartość tłuszczu w ciele od całkowitej masy ciała, aby uzyskać Lean Body Mass. Jest to doskonały sposób, jeśli znasz już swój procent tłuszczu w ciele.
  • Wzrost i waga: To podejście wykorzystuje wzrost i wagę do oszacowania procentu tłuszczu w ciele. Przystępne, ale w najmniej dokładny sposób.

Co to jest beztłuszczowa masa ciała?

Lean Body Mass to miara masy, która obejmuje masę mięśniową i nie obejmuje masy tłuszczowej. Jest to masa wszystkiego w twoim ciele, oprócz masy tłuszczowej. Chuda masa zawiera mięśnie, kości, ścięgna, narządy i inne istotne składniki, których wielu nie docenia, gdy skupiają się wyłącznie na liczbie na swojej łazienkowej wadze.

Masa mięśniowa odgrywa kluczową rolę w metabolizmie i wydajności fizycznej, co czyni ją ważną dla sportowców lub każdego, kto chce poprawić swój ogólny stan zdrowia. Zwrócenie uwagi na masę mięśniową może prowadzić do zwiększenia poziomu energii i siły u każdej aktywnej osoby.

Korzyści i skutki uboczne masy mięśniowej

Utrzymanie masy mięśniowej jest ważnym elementem zachowania zdrowia i sprawności fizycznej wraz z wiekiem. Ludzie, którzy mają więcej masy są w stanie wykonywać codzienne czynności z większą łatwością, ponieważ wspiera ona mięśnie szkieletowe i tworzy silny fundament dla ruchu.

Większa masa mięśniowa może zapobiegać takim schorzeniom jak cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia, zwiększać masę i siłę kości, poprawiać równowagę, zapewniać lepsze wsparcie dla postawy i ogólnie poprawiać ogólną jakość życia danej osoby.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby ludzie w każdym wieku byli proaktywni, jeśli chodzi o masę mięśniową. Nie tylko ze względu na estetykę, ale również dla własnego samopoczucia.

Rozwój i utrzymanie masy mięśniowej może również pomóc zwiększyć metabolizm, zapewniając organizmowi więcej energii w ciągu dnia i zmniejszając zmęczenie.
Badania wykazały ponadto, że osoby o większej masie mają mniej problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, otyłość, cukrzyca i przewlekłe bóle stawów. Demonstrując wiele korzyści płynących z utrzymania kondycji mięśni.

Czy chuda masa ciała to to samo co masa mięśniowa?

Lean Body Mass to termin często używany w odniesieniu do masy ciała, która nie zawiera masy tłuszczu, podczas gdy masa mięśniowa odnosi się konkretnie do masy mięśni. Lean Body Mass może obejmować masę mięśniową, masę wody i masę minerałów, ale nie masę tłuszczu; w przeciwieństwie do tego, masa mięśniowa obejmuje tylko materiały organiczne, takie jak białko i tkanka łączna niezbędne do ruchu mięśni.

Zarówno Lean Body Mass, jak i masa mięśniowa są ważne, gdy patrzymy na pomiary BMI, a także na ogólne cele zdrowotne i fitness. 
Ludzie, którzy chcą zwiększyć swoją ogólną siłę lub poprawić swój wygląd, powinni skupić się na zwiększeniu masy mięśniowej, a nie tylko próbować zwiększyć swoją Lean Body Mass.

Jak zmierzyć obwód

Aby obliczyć procentową zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie metodą U.S. Navy, w przypadku mężczyzn wymagane jest podanie obwodu zarówno szyi, jak i talii; kobiety muszą wpisać również obwód bioder.

Zmierz talię poziomo wokół pępka dla mężczyzn, kobiety mierz w najchudszym miejscu. Aby uzyskać wiarygodny wynik, brzuch nie powinien być wciągnięty do środka. 

Zmierz obwód szyi w punkcie tuż poniżej krtani. Patrz prosto przed siebie. Trzymaj taśmę mierniczą tak blisko poziomu, jak to tylko anatomicznie możliwe. 

W przypadku kobiet należy zmierzyć poziomo biodro w najszerszym miejscu.