YAĞ ALIMINIZI HESAPLAYIN

Besinsel yağ

Yağ, kısmen en yüksek kalori içeriğine sahip makro besin maddesi olması ve bazı yağ türlerinin bizim için o kadar da iyi olmaması nedeniyle, büyük ölçüde hak edilmeyen kötü bir üne sahiptir. Ancak kötü yağları diyetinizden çıkarmaya ve doymamış yağlarla değiştirmeye odaklanabilirseniz, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır.
Trans yağ, doymuş yağ ve doymamış yağ olmak üzere üç farklı yağ türü vardır.

Trans yağ

Kötü kolesterolü artırıp iyi kolesterolü düşürdüğü için sağlığınız açısından en kötü yağ türü olan trans yağdan mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Trans yağ oranı yüksek bir diyet aynı zamanda kalp hastalığı, felç ve tip 2 diyabet geliştirme riskinizi de artırır.

Doymuş yağ

On yıllar boyunca doymuş yağ sağlık için potansiyel olarak tehlikeli olarak gösterilmiştir, ancak son yıllarda bazı araştırmalar sağlıklı bir diyete dahil edilmesine işaret etmiştir. Bununla birlikte, yukarıda da belirtildiği gibi, bu konu biraz tartışmalıdır ve güvenli tarafta olmak için doymuş yağ alımını düşük tutmak akıllıca olabilir.

Doymamış yağ

İyi yağ olarak bilinen doymuş yağ, diğer şeylerin yanı sıra kalp hastalığı riskinizi azaltabileceği ve kolesterolünüzü düşürebileceği için sağlıklı bir yaşam sürmek için diyetinizin bir parçası olmalıdır. Ayrıca doymuş yağlar vücuda enerji sağlamada ve hücre büyümesini desteklemede önemli bir rol oynar.